Słynny pawilon Cepelii przejdzie gruntowny remont. Znamy wstępne plany. "Przywrócenie pierwotnych walorów"

Portal Metrowarszawa.gazeta.pl dotarł do dokumentów dotyczących planowanego remontu w słynnym pawilonie Cepelii przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie. W lipcu śródmiejski ratusz wydał decyzję o warunkach zabudowy. To jednak nie oznacza, że prace wkrótce ruszą. Jak przekazał nam rzecznik dzielnicy Paweł Siedlecki, nadal nie wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę.

W połowie lipca Wydział Architektury i Budownictwa dzielnicy Śródmieście wydał decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na rozbudowie, przebudowie i remoncie pawilonu Cepelii znajdującego się przy ul. Marszałkowskiej 99/101.

Wniosek złożyła w marcu spółka Sienna 111. Jej władze odmówiły nam komentarza w kwestii szczegółowych planów dotyczących budynku. Rzecznik dzielnicy Paweł Siedlecki przekazał z kolei naszej redakcji, że nie złożono jeszcze wniosku o pozwolenie na budowę.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Planowane zamierzenie inwestycyjne to rozbudowa części podziemnej pawilonu Cepelii, polegająca na pogłębieniu i powiększeniu podziemia do obrysu działki. Planowane jest przywrócenie pierwotnych walorów architektonicznych i gabarytów pawilonu z przeznaczeniem na usługi w zakresie handlu" - czytamy w dokumentach przekazanych portalowi Metrowarszawa.gazeta.pl przez Urząd Dzielnicy Śródmieście.

Jednocześnie podkreślono, że w pawilonie nie będzie prowadzony handel wielkopowierzchniowy.

Zobacz wideo Mateusz Morawiecki w najbliższym czasie pożegna się z fotelem premiera?

Cepelia przy ul. Marszałkowskiej. "Przywrócenie pierwotnych walorów"

W decyzji o warunkach zabudowy napisano także, że "planuje się również częściowe odtworzenie pierwotnego zagospodarowania terenu", a "prace przy obiekcie mają na celu zachowanie i odrestaurowanie z przywróceniem pierwotnych walorów architektonicznych i gabarytów z lat 60-tych XX wieku".

Bez zmian mają pozostać m.in. szerokość elewacji od ul. Wspólnej, wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej oraz geometria dachu.

Dwukondygnacyjny pawilon został wzniesiony w 1966 r. W lutym 2019 r. wpisano go do rejestru zabytków, kilka miesięcy później sklep Cepelii został zamknięty. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w czerwcu tego roku nie zgodził się na to, by w pawilon spełniał funkcję związaną z gastronomią.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: