Pl. Trzech Krzyży. Pod asfaltem odkryto historyczny bruk i tory tramwajowe. "Świetnie zachowane"

Na placu Trzech Krzyży trwa przebudowa. Podczas prac pod warstwą asfaltu znalezione zostały historyczny bazaltowy bruk i tory tramwajowe. Mazowiecki konserwator zabytków podkreśla, że bruk jest świetnie zachowany.
Zobacz wideo Warszawa. Mężczyzna wyjął broń podczas kłótni na parkingu. Później uciekał przed policją

O znalezisku poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. "Na pl. Trzech Krzyży natrafiliśmy na skrywające się pod asfaltem bruk i tory tramwajowe" - poinformował ZDM w mediach społecznościowych, publikując zdjęcia:

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

"Bruk jest świetnie zachowany"

Miejska jednostka przekazała również, że w sprawie odkrycia współpracuje z mazowieckim konserwatorem zabytków. "Dokładnie obejrzeliśmy znalezisko i wspólnie zastanowimy się w jaki sposób je zabezpieczyć" - podkreślił w komunikacie.

- Bruk jest świetnie zachowany. Zrobimy wszystko wspólnie z władzami Warszawy i Zarządem Dróg Miejskich, aby cieszył oczy warszawiaków - zapewnił prof. Jakub Lewicki, mazowiecki konserwator zabytków.

Zmiany w związku z remontem placu

Przebudowa pl. Trzech Krzyży rozpoczęła się w środę 7 września. Spowodowała szereg utrudnień dla kierowców i pasażerów komunikacji, ponieważ jezdnia po wschodniej stronie placu została zamknięta. Cały ruch skierowany więc został na część zachodnią.

Również dla autobusów zostały wprowadzone zmiany. Jak informuje Warszawski Transport Publiczny:

  • Dla autobusów linii: 108, 109, 127, 155, 518, N33 i N83 zostaną wprowadzone trasy zmienione.
  • Autobusy linii 108 nie będą podjeżdżały ulicą Książęcą do pl. Trzech Krzyży, tylko będą zaczynały i kończyły kursy na L. Kruczkowskiego na przystanku Książęca 02.
  • Autobusy linii: 109, 127, 155, N33 i N83 - w kierunku Torwaru, Browarnej, Zajezdni Woronicza i PKP Piaseczno - pojadą prosto Alejami Jerozolimskimi, skręcą w Nowy Świat, później w Książęcą i dotrą do trasy podstawowej.
  • Autobusy linii 518 nie dojadą do pl. Trzech Krzyży, tylko z Nowego Światu skręcą w Aleje Jerozolimskie, potem w ulicę Marszałkowską i zakończą trasę na przystanku Centrum 02. W kierunku Nowodwory do swojej trasy pojadą ulicą Marszałkowską i Świętokrzyską.
  • Na pl. Trzech Krzyży nieczynne będą przystanki o numerach: 02, 04, 06 i 07.

Co więcej, zostaną uruchomione przystanki tymczasowe:

  • Pl. Trzech Krzyży 52 - w Alejach Ujazdowskich, na wysokości przystanku Pl. Trzech Krzyży 03 (przystanek w kierunku pl. Na Rozdrożu) - jako stały dla autobusów linii:  116, 118, 166, 180, 222 i 503 jadących w kierunku ronda gen. Ch. de Gaulle’a.
  • Pl. Trzech Krzyży 54 - na ulicy Książęcej za skrzyżowaniem z Nowym Światem i pl. Trzech Krzyży - jako stały dla autobusów linii: 109, 118, 127, 155 i 166 i na żądanie dla N33 i N83 jadących w kierunku ul. Rozbrat.

Prace na pl. Trzech Krzyży mają zakończyć się na początku przyszłego roku.

Więcej o: