HiT. Trzaskowski nie może zakazać nauczycielom książki Roszkowskiego. Nie musi. I tak sami jej nie chcą

Żaden z warszawskich nauczycieli nie planuje prowadzenia zajęć HIT w oparciu o podręcznik autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego - przekazała wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska. Zaznaczyła jednocześnie, że ratusz nie może nakzywać nauczycielom, z której książki powinni korzystać.

Radna Lewicy Agata Diduszko-Zyglewska w sierpniu zwróciła się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o wystosowanie do stołecznych szkół średnich rekomendacji ws. "niedopuszczania do szkół "podręcznika", który naraziłby dzieci na kontakt z treściami łamiącymi standardy etyczne i naukowe".

Pisząc o "podręczniku" Diduszko-Zyglewska nawiązywała do książki autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego opublikowanej przez wydawnictwo Biały Kruk.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak stwierdziła radna, "z analiz i dostępnych publicznie cytatów jasno wynika, że treści zawarte w podręczniku zawierają tezy niezwykle subiektywne (przedstawiające prawicową interpretację najnowszej historii i osobiste często kontrowersyjne opinie autora), częściowo nieprawdziwe i antynaukowe, częściowo obraźliwe dla różnych grup obywateli, a częściowo stanowiące pogwałcenie praw człowieka". 

Radna Lewicy podkreśliła, że "władze samorządowe nie mają oczywiście kompetencji, żeby dyrektorom szkół zakazywać lub nakazywać stosowanie konkretnych podręczników, jednak rekomendacje są formą wsparcia i wzięcia odpowiedzialności za przestrzeganie w szkołach niepodważalnych standardów etycznych i naukowych". 

Zobacz wideo Kurski odwołany. Raś: Bardziej spodziewałem się wymiany premiera

Historia i Teraźniejszość. Ratusz: Nauczyciele nie chcą podręcznika Roszkowskiego

Wiceprezydentka stolicy Renata Kaznowska w odpowiedzi na pismo radnej przyznała, że samorząd nie posiada kompetencji w zakresie dopuszczania do użytkowania podręczników szkolnych.

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego, to nauczyciel decyduje o wyborze podręczników i pomocy dydaktycznych. Wyboru dokonuje spośród podręczników zatwierdzonych do użytku szkolnego" - zaznaczyła Kaznowska.

Jak jednak dodała wiceprezydentka, "jak wynika z informacji pozyskanych od dyrektorów warszawskich szkół ponadpodstawowych, za pośrednictwem wydziałów oświaty i wychowania dla dzielnic, żaden z warszawskich nauczycieli nie planuje prowadzenia zajęć HIT w oparciu o ww. podręcznik".

Nauczyciele deklarowali w kontaktach z ratuszem, że czekają na dopuszczenie drugiego podręcznika wydawanego przez WSiP (został dopuszczony przez resort edukacji i nauki na początku września).

Prezydent Warszawy Trzaskowski w jednej z sierpniowych wypowiedzi przyznał, że "można uczyć uczniów według podstawy programowej, nie używając żadnego podręcznika", a książkę prof. Roszkowskiego nazwał "pamfletem". 

*** 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: