Aktywista Robert K. miał uprawiać seks z 14-latką. Usłyszał zarzuty. Prokuratura: Częściowo się przyznał

Twórca Wioski Żywej Archeologii przy Domu Kultury Świt na warszawskim Targówku będzie odpowiadał za skrzywdzenie trzech kobiet, w tym dwóch małoletnich. Prokuratura postawiła Robertowi K. cztery zarzuty. Grozi mu do 15 lat więzienia.
Zobacz wideo Warszawa. Mężczyzna wyjął broń podczas kłótni na parkingu. Później uciekał przed policją

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Katarzyna Skrzeczkowska poinformowała, że Robert K. częściowo przyznał się do winy. Jak dodała, miał dopuścić się wielokrotnego obcowania płciowego z osobą poniżej 15. roku życia, doprowadzić też inną pokrzywdzoną do poddania się czynności seksualnej przy wykorzystaniu jej bezradności, a także dwukrotnie udzielić środka odurzającego jednej z małoletnich i naruszyć jej nietykalność cielesną.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Prokuratura prowadzi kolejne śledztwo ws. Roberta K.

Pod koniec sierpnia Polska Agencja Prasowa, powołując się na radną Martę Borczyńską, podała, że Robert K., wiceprezes fundacji Gesta, na swoją działalność, m.in. prowadzenie Wioski Żywej Archeologii, otrzymywał fundusze ze środków publicznych, w tym z budżetu obywatelskiego. Prowadził też zajęcia z dziećmi w Domu Kultury Świt.

Katarzyna Skrzeczkowska podkreśliła, ze prokuratura oddzielnie zajmie się sprawą finansowania Roberta K. przez różne instytucje i urzędy Warszawy. - Zawiadomienie złożyło Stowarzyszenie Razem dla Targówka i przewodnicząca podkomisji przy radzie dzielnicy. Sprawa jest na etapie czynności sprawdzających, bo niedawno wpłynęły te zawiadomienia - prokurator dopiero co dostał te materiały - przekazała rzeczniczka.

- Postępowanie będzie prowadzone w kierunku przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez urzędników oraz niegospodarności, która spowodowała szkody w znacznych rozmiarach - powiedziała.

Robert K. został zatrzymany w czerwcu. Zawiadomienie do prokuratury zostało złożone przez władze dzielnicy pod koniec marca, po tym jak potwierdzono, że mężczyzna jest w związku z 14-latką. Współtwórca Wioski Żywej Archeologii, gdzie odbywały się zajęcia edukacyjne na tematy związane z historią, trafił do aresztu na trzy miesiące. 

Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, że na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, że u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Jeżeli jesteś ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc np. do Poradni Telefonicznej "Niebieska Linia" - 22 668 70 00 (7 dni w tygodniu, w godzinach 8-20) lub na całodobowy telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet - 600 070 717.

Więcej o: