Do miejskiego autobusu weszła... czarna owca. "Miny jadących pojazdem były bezcenne"

Do miejskiego autobusu w czwartkowy wieczór weszła kobieta z czarną owcą na smyczy. Zwierzę, choć wydaje się niegroźne, nie mogło jednak podróżować warszawską komunikacją miejską.

"Taka pasażerka razem z właścicielem wsiadła wczoraj do autobusu linii 116… Miny jadących pojazdem były bezcenne, jednak ze względu na przepisy zwierzę nie mogło podróżować komunikacją" - wpis o takiej treści pojawił się w piątek na fanpage'u Miejskich Zakładów Autobusowych Warszawa. Niecodzienną pasażerką była czarna owca w pieluszce.

Wielu komentujących, urzeczonych urodą owieczki, nie zgadzało się z przepisami. "Skoro może pies to owca tym bardziej powinna móc", "Jeżeli jest zwierzęciem towarzyszącym to może. Ma smycz, o kaganiec ciężko, ale cóż poradzić. Zagrożenia dla współpasażerów i ich dobytku nie stwarza", "Z jakiego powodu? Brak kagańca? Nie słyszałem o zapisie, iż owcy nie mogą jeździć autobusem" - czytamy w komentarzach. 

Choć na fanpage'u MZA nie sprecyzowano, jakie przepisy zabraniają przewozu owcy, problemem wydaje się być właśnie brak kagańca. W przepisach porządkowych obowiązujących w lokalnym transporcie zbiorowym organizowanym przez m. st. Warszawa nie ma wprawdzie słowa o kagańcu - jedynie o przewożeniu bagażu i zwierząt tak, by "nie utrudniać przejścia i nie narażać na szkodę osób i mienia innych pasażerów oraz nie zasłaniać widoczności obsłudze pojazdu i nie zagrażać bezpieczeństwu ruchu". Ale już w Regulaminie przewozu środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie znalazł się zapis: 

1. Dopuszcza się przewożenie w pojazdach oraz wprowadzanie na teren stacji metra:

  1. małych zwierząt domowych, jeżeli nie są uciążliwe dla pasażerów i są umieszczone w odpowiednim dla zwierzęcia koszu, skrzynce, klatce itp., zapewniającym bezpieczeństwo pasażerów i zwierząt;
  2. psów, pod warunkiem, że nie zachowują się agresywnie, nie są uciążliwe dla pasażerów oraz mają założony kaganiec i trzymane są na smyczy;
  3. psów asystujących, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz.U. z 2011 r. Nr 127 poz. 721 z późn. zm.).
Więcej o: