We wtorek urzędnicy z Mokotowa podali wiadomość o zamknięciu kąpieliska nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Zakaz będzie obowiązywał do czasu uzyskania wyników badań wody.
Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Na obecną chwilę wizualna ocena wody wskazuje na wystąpienie sinic
- czytamy w komunikacie na Facebooku. OSiR Mokotów podał, że "podejrzewa występowanie sinic".
W portalu Sadyba24 dyrektor OSiR Mokotów, Krzysztof Rosiński przyznał, że "jeżeli badania będą spełniały przyjęte normy, kąpielisko zostanie otwarte około wtorku w przyszłym tygodniu". - Jeżeli badania będą spełniały przyjęte normy - zaznaczył.
Sinice to bakterie, które należą do jednych z najstarszych organizmów na Ziemi. Pojawiające się latem w Bałtyku oraz akwenach słodkowodnych. Sprzyja im słaby wiatr, brak opadów oraz niewielkie mieszanie się wody. Wytwarzają toksyny, które w kontakcie z nimi dają różnego rodzaju zmiany uczuleniowe na skórze czy schorzenia żołądkowo-jelitowe. "W wielu krajach spowodowały śmierć zwierząt dzikich i domowych, w tym trzody chlewnej, owiec, psów oraz śnięcie ryb" - podaje GIS. O tym, że zakwitły w polskich akwenach, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informował już w czerwcu.
Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody - tłumaczy GIS. Jak się przed nimi uchronić?
Aby pomóc turystom w wyborze bezpiecznego akwenu, powstał Serwis Kąpieliskowy, w którym publikowane są wyniki badań wody i informacje o flagach w poszczególnych obiektach w całym kraju. Mapa podaje także lokalizacje i godziny ich otwarcia. Zielone znaczniki informują o tym, że miejsce jest otwarte i czyste, czerwone - zamknięte, natomiast szare - mogą być albo otwarte, albo zamknięte (trwają badania).
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>