Trzaskowski odpowiada na skargę Ziobry do Sądu Najwyższego. Chodzi o marsz narodowców

Zbigniew Ziobro złożył do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną na decyzję Sądu Apelacyjnego, w wyniku której Marsz Powstania Warszawskiego nie będzie imprezą cykliczną. Do skargi po spotkaniu z powstańcami warszawskimi w Parku Wolności odniósł się Rafał Trzaskowski. - Myślę, że Zbigniew Ziobro powinien zająć się czymś zupełnie innym, ponieważ i on, i prokuratura zajmują się przede wszystkim robieniem polityki, zamiast skupić się na tym, co jest ich rolą - powiedział prezydent Warszawy.

W czerwcu Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości skierowało do wojewody mazowieckiego wniosek o wyrażenie zgody na cykliczne organizowanie Marszu Powstania Warszawskiego w centrum Warszawy w latach 2022-2024. Zgodę wydał Konstanty Radziwiłł. Odwołał się od niej prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, według którego doszło do naruszenia przepisów ustawy Prawo o zgromadzeniach. Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił odwołanie. Potem Sąd Apelacyjny uchylił decyzję Sądu Okręgowego i uznał, że sprawa powinna być rozpatrzona ponownie.

Warszawski Sąd Okręgowy stwierdził, że Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości nie powinno otrzymać zgody na organizację wydarzeń cyklicznych, bo nie organizowało podobnych zgromadzeń w ostatnich trzech latach. Taki warunek przewiduje ustawa.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

W środę Sąd Apelacyjny w Warszawie ostatecznie odrzucił zażalenia Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości, wojewody oraz prokuratora regionalnego.

Zbigniew Ziobro składa skargę nadzwyczajną

W piątek na Twitterze poinformował, że złożył do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od orzeczenia warszawskiego sądu.

"Marsz Powstania Warszawskiego to hołd oddawany przez warszawiaków polskim bohaterom. Próba jego blokady przez Rafała Trzaskowskiego i Sąd Apelacyjny to kalanie pamięci poległych" - napisał prokurator generalny.

Zobacz wideo Czy Zbigniew Ziobro jest kłamcą? Fogiel: Nic mi nie wiadomo na ten temat

Zdanie ministra sprawiedliwości Sąd Apelacyjny "naruszył art. 57 Konstytucji RP, gwarantujący obywatelom wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich".

Zbigniew Ziobro w swojej skardze nadzwyczajnej złożonej do Sądu Najwyższego domaga się uchylenia środowego postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, a także poprzedzającego go orzeczenia Sądu Okręgowego w Warszawie oraz oddalenie odwołania złożonego przez Rafała Trzaskowskiego.

Trzaskowski odpowiada na skargę Ziobry: Jeżeli będą nieodpowiednie hasła, albo transparenty, będziemy wnosić o rozwiązanie manifestacji

Po sobotnim spotkaniu z powstańcami warszawskimi w Parku Wolności Rafał Trzaskowski skomentował skargę Zbigniewa Ziobry - Myślę, że Zbigniew Ziobro powinien zająć się czymś zupełnie innym, ponieważ i on, i prokuratura zajmują się przede wszystkim robieniem polityki, zamiast skupić się na tym, co jest ich rolą - powiedział. - Najwyraźniej to jest jego największy przyjaciel i najbliższe otoczenie polityczne. Ja na miejscu pana ministra wstydziłbym się tego typu przyjaciół - dodał. I jednocześnie zapewnił: - Jeżeli będą nieodpowiednie hasła, albo transparenty, będziemy wnosić o rozwiązanie manifestacji. 

Więcej o: