Samorząd zwraca się mieszkańców z apelem o poinformowanie o tej tradycji Ukraińców, przebywających w stolicy.
- Prosimy wszystkich warszawiaków, by informowali swoich ukraińskich gości o naszej tradycji. To moment, w którym pokazujemy, że Warszawa pomimo tego, że była zrównana z ziemią, nigdy się nie poddaje i może być wzorem dla naszych ukraińskich braci i sióstr. Chcemy im wysłać zapewnienie, że ich miasta też podniosą się z tej tragedii, a Warszawa jest gotowa pomagać - apelował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł z kolei poprosił starostów powiatów i prezydentów miast na prawach powiatu o uruchomienie 1 sierpnia o 17.00 syren alarmowych na administrowanym przez nich obszarze.
Nieodłącznym elementem sierpniowej rocznicy jest uruchomienie syren alarmowych, dokładnie o godz. 17.00, czyli: godzinie "W". Jak co roku, poleciłem starostom i prezydentom miast na prawach powiatu, aby w tym niezwykle ważnym dla nas, Polaków, dniu, równo o godzinie 17.00, na obszarze województwa mazowieckiego wybrzmiały syreny alarmowe, będące swoistym hołdem i upamiętnieniem bohaterów Powstania Warszawskiego z 1944 r. Gdy usłyszymy sygnał alarmowy 1 sierpnia, gdziekolwiek będziemy, przystańmy w zadumie, i w ten symboliczny sposób podziękujmy powstańcom za ich walkę o wolność Ojczyzny i patriotyzm - zaapelował wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
Syreny alarmowe mają zostać włączone punktualnie o 17.00 i nadawać dźwiękowy sygnał ciągły, trwający minutę. Jednocześnie włączenie urządzeń alarmowych stanowić będzie sprawdzian poprawności działania systemów alarmowania i powiadamiania ludności o zagrożeniach.
W tym roku obchodzimy 78. rocznicę powstania warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku mieszkańcy Warszawy postanowili położyć kres niemieckiej okupacji stolicy i dać odwet za pięć lat hitlerowskiego terroru, łapanek ulicznych, wywózek do więzienia na Pawiaku i obozów koncentracyjnych.