Wody Polskie planują wielkie betonownie zbiorników wodnych. Aktywiści w proteście wskoczyli do Wisły

Warszawa, Toruń, Kraków i wiele miast w całej Polsce i Europie włączyło się do akcji Big Jump 2022. Jej uczestnicy wskoczyli do rzek i zbiorników wodnych, żeby zwrócić uwagę na problem betonowania i kanalizowania akwenów wodnych.

W niedzielę punktualnie o godz. 15:00 aktywiści zebrali się na plaży nad Wisłą przy Płycie Desantu. Mieli ze sobą transparenty, baner z nazwą akcji Big Jump i charakterystyczne zielone koszulki, w których weszli do wody. Jak podkreślają organizatorzy akcji, wydarzenie było otwarte, społeczne i ekologiczne.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zależy nam na budowaniu więzi z przyrodą, by zachęcać ludzi do działania na rzecz jej ochrony. Pływamy, brodzimy i manifestujemy swoje poparcie dla czystych i naturalnych rzek potrzebnych ludziom i przyrodzie

- napisali działacze WWF Polska. Z kolei Jacek Bożek z Klubu Gaja, koordynatora wydarzenia w Polsce dodaje, że "trzeba przypominać, że przyszłość naszych rzek i Morza Bałtyckiego jest także w naszych rękach, świadomych obywatelek i obywateli. Od mojej i Twojej postawy konsumenckiej, ekologicznej i politycznej zależy np. czy fundusze rządowe i samorządowe przeznaczone zostaną na betonowanie rzek, czy ich renaturalizację. Nie możemy zostawiać tak ważnych dla naszej przyszłości decyzji tylko w rękach polityków i technokratów walczących o fundusze i wpływy - mówił, zachęcając do udziału w akcji wraz z przedstawicielami WWF Polska.

- Ten rok jest szczególny dla polskich rzek – za chwilę rząd przyjmie plany gospodarowania wodami w dorzeczach Odry i Wisły. Co szczególnie niepokoi Koalicję Ratujmy Rzeki, to zaplanowane na wielką skalę regulacje rzek i dziesiątki nowych zbiorników. Zamiana rzek w kanały nie tylko szkodzi przyrodzie, ale przede wszystkim ludziom, bo pogłębia suszę i zwiększa zagrożenie powodziowe. Zamiast lać beton do rzek, Wody Polskie powinny inwestować w naturalną retencję, która jest trwalsza i odporna na zmiany klimatu - zauważa Jacek Engel z Fundacji Greenmind i Koalicji Ratujmy Rzeki.

Współorganizatorami Big Jump 2022 byli Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki, WWF Polska, kolektyw Siostry Rzeki i Koalicja Czas na Odrę oraz Greenpeace Polska.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: