Uniwersytet Warszawski po 70 latach wraca do kształcenia lekarzy. "Bardzo dobra wiadomość dla pacjentów"

Od października 2023 roku Unwiersytet Warszawski będzie kształcił przyszłych lekarzy. Uczelnia po 70 latach przerwy otwiera Wydział Medyczny. Jeszcze kilka lat temu plany uczelni zakładały federalizację UW z Warszawskim Uniwersytetem Medyczny.

Rozporządzenie rektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzego Nowaka w sprawie utworzenia Wydziału Medycznego wejdzie w życie 1 września tego roku. "Po ponad 70 latach przerwy Uniwersytet Warszawski znów będzie kształcić przyszłych lekarzy" - napisał na Twitterze rektor. 

"To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów i szansa dla UW na dalszy rozwój. Ministerstwo Zdrowia będzie wspierało tą inicjatywę" - skomentował wiadomość Adam Niedzielski

Uczelnia w komunikacie podkreśla, że "otworzy to zupełnie nowy rozdział historii Uniwersytetu, który będzie nawiązywał do ponad 200-letniej tradycji uczelni, związanej z działalnością medyczną". "Rozpoczęcie kształcenia na kierunku lekarskim, na studiach stacjonarnych, planowane jest 1 października 2023 roku" - napisano w komunikacie na stronie UW. 

Zobacz wideo Tusk na spotkaniu liderów opozycji skomentował szczyt NATO w Madrycie

Uniwersytet Warszawski otwiera Wydział Medyczny. Powrót po 70 latach 

Po formalnym utworzeniu nowego Wydziału ma zostać przygotowany program studiów, a następnie władze uczelni skierują do Ministerstwa Edukacji i Nauki wniosek o pozwolenie ws. utworzenia studiów na kierunku lekarskim.  

"Wydział Lekarski istniał na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1816-1950, ale jego tradycja sięga 1809 roku, w którym utworzono w Warszawie, obok Szkoły Prawa, także Szkołę Lekarską. Wydział Lekarski był jednym z pięciu pierwszych wydziałów uczelni. Każdy z tych wydziałów (Prawa, Lekarski, Filozoficzny, Teologiczny oraz Nauk i Sztuk Pięknych) symbolizuje gwiazda w godle UW" - przypomina uczelnia. 

- Prace naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego pokazują, jak łączyć wiedzę humanistyczną i medyczną, prowadząc interdyscyplinarne badania o istotnym znaczeniu dla społeczeństwa. UW ma znaczące osiągnięcia i silną pozycję w fizyce, biologii, chemii, nanotechnologiach, sztucznej inteligencji, a także psychologii, etyce, moralności i innych dyscyplinach z zakresu nauk społecznych i humanistycznych. Wydział Medyczny będzie opierał się m.in. na interdyscyplinarności wiedzy naukowej z wymienionych dziedzin, ale także tych bezpośrednio związanych z medycyną - twierdzi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

Wydział medyczny na UW powraca. Na początek wykształci 60 studentów

Kształcenie na Wydziale Medycznym ruszy 1 października 2023 roku. Na początek zaplanowano przyjęcie 60 osób na studia stacjonarne. Uczelnia planuje uruchomić w przyszłości studia niestacjonarne, studia prowadzone w języku angielskim oraz inne kierunki, a także studia podyplomowe. "W pierwszych latach funkcjonowania Wydział Medyczny będzie zlokalizowany w budynku Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, przy ul. Żwirki i Wigury 101 w Warszawie. Docelowo na potrzeby działalności Wydziału Medycznego zaplanowano powstanie odrębnego budynku dydaktycznego" - czytamy w komunikacie. 

Do niedawna uczelnia miała inne plany. W 2018 roku ówczesny rektor UW prof. Marcin Pałys oraz rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podpisali list intencyjny ws. federalizacji UW i WUM. Koncepcja zakładała bliską współpracę obu uczelni. 

Więcej o: