Warszawa. Uchodźcy stanowią ok. 10 proc. populacji stolicy. Ratusz o wyzwaniach: Ogromne koszty

Od początku wojny za naszą wschodnią granicą przez stolicę przejechało do Warszawy 800 tysięcy uchodźców. Jak pisze Ratusz, w szczytowym momencie w mieście zatrzymało się około 300 tys. osób, którym udzielono pomocy. - Czyli, tak jak informowaliśmy, w pierwszym miesiącu nasza populacja w Warszawie zwiększyła się o piętnaście procent - powiedział podczas konferencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Urząd Miasta w Warszawie zaprezentował raport z trzech pierwszych miesięcy kryzysu uchodźczego. - Trzy miesiące temu zaczęła się wojna i od samego początku Warszawa pomagała, jak mogła naszym sąsiadom z Ukrainy. Niepokoi mnie jedno - słyszę, że ten kryzys powoli się kończy. My mamy zupełnie inne wrażenie, że w pewnym sensie się dopiero zaczyna, dlatego że konieczne są działania długofalowe i długoterminowe. Dzisiaj musimy określić, jakie będą potrzeby w przyszłości, bo nasi goście zostaną u nas na dłużej - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski: Co piąta osoba przekraczająca granicę kierowała się do Warszawy

- Od początku wojny polską granicę przekroczyło ponad trzy miliony siedemset tysięcy osób. Co piąta z nich kierowała się do Warszawy. Przez Warszawę przejechało ponad osiemset tysięcy osób z Ukrainy. W szczycie kryzysu w Warszawie i okolicach przebywało mniej więcej około 300 tysięcy osób - wskazał na konferencji prasowej Rafał Trzaskowski. - Czyli, tak jak informowaliśmy, w pierwszym miesiącu nasza populacja w Warszawie zwiększyła się o piętnaście procent - dodał.

Zaznaczył, że od maja to się zmienia. Część Ukraińców wyjeżdża w inne miejsca w Polsce, a część wraca do domów. - My staramy się ten ruch szacować, szacować liczbę osób, która jest w tej chwili w Warszawie i okolicach. Wydaje się, że jest to około dwustu tysięcy. W samej Warszawie jest to około 170 tysięcy osób - przekazał.

Raport. Warszawa podsumowała trzy miesiące kryzysu. 36 proc. uchodźców znalazło pracę

Od początku wojny w Warszawie 160 tys. noclegów zapewniły miejskie punkty pobytu. W stołecznych szpitalach urodziło się 145 ukraińskich dzieci. Z danych ratusza wynika, że 36 proc. uchodźców w wieku produkcyjnym znalazło już pracę. Do stołecznych placówek oświatowych uczęszcza ponad 17 tysięcy dzieci, które uciekły przed wojną.

W raporcie UM wskazał, że w zlokalizowanych w trzech miejscach punktach recepcyjnych pomoc uzyskało 340 tysięcy osób. Pracowało tam ponad 14 tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek.

Mieszkańcy Warszawy w zdecydowanej większości zaangażowali się w pomoc uchodźcom. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie urzędu w pierwszym miesiącu kryzysu 74 proc. warszawianek i warszawiaków deklarowało zaangażowanie w pomoc dla uchodźców. Najczęstszymi formami wsparcia był udział w zbiórkach rzeczowych i wsparcie finansowe. Mieszkańcy bardzo pozytywnie odebrali też decyzje miasta o przyjmowaniu ukraińskich dzieci do szkół i przedszkoli, a także udostępnienie im darmowego transportu.

Uchodźcy w Warszawie. Stanowią 10 proc. populacji miasta

Warszawski ratusz stwierdził, że ogromnym wyzwaniem dla miasta w związku z trwającą sytuacją pozostaje to, jak zintegrować nowych mieszkańców, którzy stanowią około 10 proc. populacji miasta, i zachować przy tym obecną jakość usług. Według UM problem dotyczy wszystkich obszarów funkcjonowania Warszawy: od transportu miejskiego, przez edukację po bezpieczeństwo publiczne. Jako przykład podano infrastrukturę szkolną, która, jest na granicy swoich możliwości. Ratusz stwierdził, że znalezienie i zatrudnienie setek nowych nauczycieli oraz rozbudowa lub budowa kilkudziesięciu nowych placówek to działania wymagające czasu i ogromnych środków.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

W raporcie dodano, że nadal brakuje niezbędnych systemowych rozwiązań. - Jeśli dzisiaj nie uda nam się włączyć ukraińskiego społeczeństwa do życia w naszym mieście, pewne procesy będą nieodwracalne. To, co możemy robić na poziomie samorządowym, już realizujemy na bardzo wielu płaszczyznach. Ale potrzebne są rozwiązania systemowe - mówiła Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Straż Graniczna. W poniedziałek do Polski przybyło 23 tys. osób z Ukrainy

Z raportu wynika, że liczba osób, która zarejestrowała się w Warszawie od 15 marca wyniosła 111 tys. Jest to 10 proc. rejestracji ogólnopolskich i 50 proc. rejestracji w całym regionie mazowieckim.

Minionej doby z Ukrainy do Polski przybyło 23 tysiące osób. We wtorek do godziny 7.00 rano funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili kolejnych 6,7 tysiąca osób z tego kraju.

W sumie od 24 lutego przez granicę z Ukrainy do Polski przeszło 4 miliony 213 osób. W przeciwnym kierunku zarejestrowano powroty około 2 miliony 251 tysięcy ukraińskich obywateli. 22,2 tysiąca osób odprawiono do Ukrainy minionej doby.

Zobacz wideo Jak mogą wyglądać dalsze działania Rosjan? Pytamy eksperta
Więcej o: