Gronkiewicz-Waltz i Kliczko uhonorowani w Warszawie. Oburzenie po głosowaniu. "Żałosny wybieg"

Stołeczni radni nadali tytuł Honorowego Obywatela Warszawy merowi Kijowa Witalijowi Kliczce i byłej prezydentce stolicy Hannie Gronkiewicz-Waltz. Sposób głosowania oburzył część polityków i aktywistów. - Mam wrażenie, że mer Kijowa, prawdziwy bohater, został ordynarnie wykorzystany do moralnego szantażu - komentuje w Gazeta.pl radny Marek Szolc.

Kandydaturę mera Kijowa zaproponował klub PiS, a byłą prezydent stolicy klub KO. Kandydatury były głosowane łącznie. Za uchwałą opowiedział się cały klub Koalicji Obywatelskiej, z kolei klub PiS i radni niezrzeszeni wstrzymali się od głosu. Sposób głosowania - w szczególności brak rozdzielenia kandydatur - budzi zastrzeżenia opozycji w radzie.

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz diagnozuje Morawieckiego. "Proszę o odroczenie obrad, dopóki premier Morawiecki nie podda się terapii"

Gronkiewicz-Waltz honorową obywatelką Warszawy. Kontrowersje ws. głosowania

"Przykry dzień na radzie miasta. Zamiast wysłać silny sygnał wsparcia i szacunku dla Ukrainy, jednogłośnie przyznać merowi Kijowa Kliczce honorowe obywatelstwo Warszawy, 1/3 rady została zmuszona do zbojkotowania głosowania. Bo uchwała ta daje tytuł także Hannie Gronkiewicz-Waltz" - pisał na Twitterze Marek Szolc, radny i wiceprzewodniczący Nowej Lewicy w Warszawie. 

Lewica i miejscy aktywiści od lat krytycznie oceniają rządy Hanny Gronkiewicz-Waltz w stolicy. Wypominają jej m.in. aferę reprywatyzacyjną czy prywatyzację przedsiębiorstwa energetycznego SPEC.

"Rada Warszawy głosami Koalicji Obywatelskiej przegłosowała honorowe obywatelstwo miasta dla Hanny Gronkiewicz-Waltz. Tytuł przyznano osobie współodpowiedzialnej za dziką reprywatyzację w stolicy. By rozmyć sprawę, kandydaturę głosowano w jednej uchwale z kandydaturą Mera W. Kliczki" - komentuje Miasto Jest Nasze. 

Z oczywistych względów przeciwko nadaniu byłej prezydentce honorowego obywatelstwa był też klub PiS. "Uhonorowanie Pani w rok po Ś. P. Jolancie Brzeskiej to nieśmieszny żart, gruba prowokacja i gigantyczny skandal" - pisał Błażej Poboży, wiceszef MSWiA oraz radn, w odpowiedzi na wpis Gronkiewicz-Waltz, w którym dziękowała za odznaczenie.

Radni, którzy zbojkotowali głosowanie, zwracają uwagę, że podczas obrad nie było możliwości debaty. Wniosek o zamknięcie dyskusji złożył szef klubu KO w radzie Jarosław Szostakowski.

"Mer Kliczko został wykorzystany do moralnego szantażu"

- Nie było żadnych formalnych przeszkód, aby osobno głosować nad kandydaturą mera Kliczko i Hanny Gronkiewicz-Waltz. Od początku wszyscy wiedzieli i było to jasne dla Platformy Obywatelskiej, że kandydatura Gronkiewicz-Waltz dla dużej części rady jest nie do przyjęcia - komentuje w Gazeta.pl Marek Szolc. - Platforma doskonale też wiedziała, że ze względu na arytmetykę w radzie kandydatura byłej prezydent przejdzie. Zastosowano żałosny wybieg. Sądzę, że PO zrobiła to po to, aby można było robić spin w mediach, że Lewica i PiS nie chciały uhonorować Kliczki. Nie chcę nikogo posądzać o złe intencje, ale na koniec dnia mam wrażenie, że mer Kijowa, prawdziwy bohater, został ordynarnie wykorzystany do moralnego szantażu - dodaje. 

Skład węgla Polacy wściekli na ceny i brak węgla. Wiemy nad czym pracuje rząd

Zamknięcie dyskusji Szolc nazywa "kneblowaniem Rady". - Ja jestem w stanie to znieść, ale Platforma Obywatelska wiedziała, że do głosu byli zgłoszeni mieszkańcy. Ta możliwość została im odebrana - mówi. 

Szef klubu KO odpowiada

- W historii Rady Warszawy uchwały o honorowym obywatelstwie nigdy nie były rozdzielane, tylko głosowane łącznie - mówi w Gazeta.pl Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w stołecznej radzie miasta. - Nie było wniosków o rozdzielenie kandydatur, tylko wniosek o wykreślenie z uchwały pani Hanny Gronkiewicz-Waltz. W tej sprawie byliśmy przeciw, ponieważ jako klub popieramy obie kandydatury - dodaje.

Radny Szolc zwraca jednak uwagę, że proceduralnie nie było przeszkód, aby poprawić procedowaną uchwałę, a następnie głosować nad kolejną. - Uchwały nie mogą się dublować. Aby zgłosić uchwałę, która osobno przyznawałaby honorowe obywatelstwo Hannie Gronkiewicz-Waltz, trzeba byłoby najpierw poprawić tę procedowaną uchwałę - mówi. 

Więcej o: