Parkowanie będzie droższe, radni zdecydowali o podniesieniu opłat. "Waloryzacja krocząca"

Rada Warszawy zdecydowała o podniesieniu stawek za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Podczas sesji rady miasta radni zdecydowali również o powiększeniu strefy.

- To jest waloryzacja, którą zapowiadamy od wielu, wielu miesięcy. To całkowicie naturalne, że te ceny rosną, chociaż w niewielkim stopniu. Jeśli porównać ceny parkowania w innych polskich miastach, to te w Warszawie są dalej na bardzo niskim poziomie - mówił przed czwartkową sesją Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy wyjaśnił, że chce uniknąć sytuacji, kiedy to przez wiele lat nie ma żadnych podwyżek, a potem nagle podwyżka jest mocno odczuwalna. - Stąd decyzja o waloryzacji kroczącej - przekonywał Trzaskowski.

- De facto teraz rekomendujemy po prostu waloryzację. Płaca minimalna poszła w górę, więc i w górę poszła ustawowa wartość maksymalna opłaty za godzinę parkowania - powiedział Radiu Dla Ciebie rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe opłaty i kary za parkowanie bez opłat w Warszawie

Opłata za pierwszą godzinę postoju wzrośnie o 60 groszy do 4,50 zł, za drugą o 80 groszy do 5,40 zł, a za trzecią o 90 groszy do 6,40 zł. Czwarta i każda następna godzina po podwyżce nadal będzie kosztowała tyle, co pierwsza - 4,50 zł. Za 12 godzin parkowania trzeba będzie zapłacić 56,80 zł, zamiast 49,10 zł.

Przepisy mają wejść w życie 15 sierpnia. Od 2 stycznia 2023 roku natomiast o 50 złotych - do 300 - wzrośnie kara za parkowanie bez zapłaty.

Zobacz wideo Czy Warszawa zerwie porozumienia z miastami partnerskimi z Rosji? Niby tak, ale nie do końca

Większa Strefa Większego Parkowania na Mokotowie i Pradze-Północ

Radni rozszerzyli również strefę płatnego parkowania do ulicy Gagarina na dolnym Mokotowie i ulicy Różanej na górnym Mokotowie. Nowa strefa zostanie wyznaczona na Pradze-Północ w okolicach placu Hallera.

Uchwała o zmianach w taryfie parkingowej przeszła 38 głosami radnych Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, 17 radnych Prawa i Sprawiedliwości było przeciw, dwie osoby z Lewicy wstrzymały się od głosu.

Mapa parkomatów w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w WarszawieMapa parkomatów w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie ZTM Warszawa

Więcej o: