Warszawa. Pijany kierowca skończył w rowie. Jechał z dwuletnim dzieckiem

Mężczyzna, który jechał ulicami warszawskiej dzielnicy Białołęka, wyjeżdżając zza zakrętu, stracił panowanie nad samochodem. Podróż skończył w rowie. Okazało się, że był pod wpływem alkoholu. Wiózł dwuletnie dziecko.

Do zdarzenia doszło w czwartek 26 maja na ulicy Magicznej, przy skrzyżowaniu z Głębocką na  warszawskiej Białołęce. Jak podał serwis tvnwarszawa.pl, prawdopodobnie w momencie, kiedy kierowca wyjeżdżał zza zakrętu, stracił panowanie nad kierownicą, samochód wypadł z drogi, koziołkował i wylądował w rowie.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Niecierpliwy i lekkomyślny kierowca ominął czerwone światło, przejeżdżając po chodniku

Warszawa. Pijany kierowca wiózł dziecko

Okazało się, że kierowca we krwi miał 1,5 promila alkoholu i że w samochodzie nie był sam. Podróżował z dwuletnim dzieckiem. - Zgłoszenie otrzymaliśmy o 19.42. Samochód osobowy zjechał do rowu. Policjanci ustalają okoliczności tego zdarzenia. Kierowca miał około 0,68 miligramów alkoholu na litr w wydychanym powietrzu. W samochodzie podróżowało też dziecko, które zostanie zabrane do szpitala na badania - przekazał w czwartek wieczorem TVN Warszawa Rafał Rutkowski z sekcji prasowej Komendy Stołecznej Policji. W wypadku nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Wypadki drogowe w Polsce

Według wstępnych danych w 2021 roku na policję zgłoszono  22 802 wypadki oraz 420 627 kolizji drogowych. W porównaniu do 2020 roku jest to 738 wypadków mniej, w stosunku do 2019 roku to spadek aż o 7486 wypadków. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło 2233 osób. Jest to także niższy wynik, niż rok wcześniej - wówczas w wypadkach zginęło 2491 osób (o 258 mniej, z kolei w porównaniu do 2019 roku liczba ofiar jest niższa o 676). W 2020 roku w wypadkach rannych zostało 26 413 osób, czyli o 50 mniej niż w 2020 r. i o 9064 mniej niż w 2019.

Zgodnie z polskim prawem, wyróżnia się dwa stany po spożyciu alkoholu:

  • stan "wskazujący na spożycie alkoholu" - gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub od 0,1 mg do 0,25 mg w jednym dm sześciennym wydychanego powietrza;
  • stan nietrzeźwości - gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub gdy zawartość alkoholu w jednym dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wykroczeniem, za które grozi areszt, grzywna do pięciu tys. zł i czasowe zatrzymanie prawa jazdy. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych może wynosić od pół roku do trzech lat. W przypadku zakazu trwającego powyżej roku, przed otrzymaniem zwrotu prawa jazdy osoba musi ponownie zdać egzamin na prawo jazdy. 

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Sąd obligatoryjnie orzeka także zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 10 lat, a w przypadku, gdy kierujący w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek śmiertelny, zakaz może zostać nałożony dożywotnio. Dodatkowo sąd orzeka przekazanie środków pieniężnych na rzecz organizacji społecznej lub instytucji zajmującej się pomocą ofiarom wypadków drogowych. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: