Trzaskowski o trzeciej linii metra: Nie będziemy w stanie budować, jeśli nie będzie wsparcia unijnego

- Nie będziemy w stanie budować metra, jeśli nie będzie wsparcia unijnego. Walczymy o to wsparcie - mówił Rafał Trzaskowski w trakcie spotkania z dziennikarzami. Przekazał także informacje o najnowszych inwestycjach w mieście.

Prezydent Warszawy w czasie spotkania z dziennikarzami odniósł się do najbliższych inwestycji w mieście. Wytłumaczył, że w tej chwili w budżecie są zaplanowane wydatki na ponad 22 miliardy złotych, z czego wydatki bieżące stanowią prawie 19 miliardów, natomiast inwestycyjne około trzy miliardy. 

Podkreślił, że te pieniądze rządzą się innymi prawami, bo o ile wydatki inwestycyjne można opóźnić, to bieżących już nie. 

Zobacz wideo Niecierpliwy i lekkomyślny kierowca ominął czerwone światło, przejeżdżając po chodniku

Rafał Trzaskowski zaznaczył, że duża część inwestycji jest zależna od finansowania unijnego. - Nie będziemy w stanie budować metra, jeśli nie będzie wsparcia unijnego. Walczymy o to wsparcie. Pewnie będzie na dużo niższym poziomie, mamy nadzieję, że w ogóle będzie. Dzisiaj UE nie chce wpisywać metra do swoich projektów kolejowych - dodał.

Na kolejne linie metra miasto ma odłożone ponad miliard złotych

Przekazał także, że na budowę kolejnych linii metra miasto ma odłożony ponad miliard złotych (na dofinansowanie własne). Jeżeli Komisja Europejska nadal będzie chciała rozbudowywać metro, to wtedy miasto będzie w stanie wybudować trzecią linię. - Jeżeli nie będzie finansowania z UE lub z budżetu państwa to zostajemy ze swoim dofinansowaniem i możemy wybudować trzy stacje - mówił.

Trzaskowski zaznaczył także, że w tym roku kontynuowane są inwestycje tramwajowe: na Kasprzaka, trasa do Wilanowa, czyli inwestycja na Gagarina oraz budowa nowoczesnej zajezdni na Annopolu. Nadal trwają prace przy budowie drugiej linii metra. Stacje na Bemowie mają zostać oddane w lipcu, a na Targówku w sierpniu.

Prezydent Warszawy poinformował również o budowie trzech kolektorów ściekowych: Wiślanego - wzdłuż Wisłostrady od mostu Skłodowskiej-Curie (Północnego) do ulicy Karowej za prawie 600 milionów złotych, kolektora Lindego-Bis - wzdłuż ulic Conrada, Wólczyńskiej, Nocznickiego do Marymonckiej oraz Mokotowskiego-Bis - od Czerniakowskiej do Sułkowickiej.

Więcej o: