Warszawa. Babcia Kasia wygrała w sądzie i dostanie zadośćuczynienie za krzywdy. "Próbowali jej ściągnąć rajstopy"

Zapadł wyrok w sprawie Babci Kasi. Znana z protestów aktywistka otrzyma 20 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Wyrok nie jest prawomocny. - W końcu sądy zaczynają dostrzegać, jak wyglądały działania policji podczas protestów i zaczynają również dostrzegać, jakim prawem jest wolność oraz w jaki sposób pozbawienie tej wolności czyni realną krzywdę osobie zatrzymanej - mówiła Gazecie Wyborczej mecenas Agata Bzdyń z Kancelarii Praw Człowieka.

Babcia Kasia znana jest warszawskim policjantom. W 2021 roku przeciwko niej wpłynęło pięć aktów oskarżenia i sześć wniosków o ukaranie. Dotyczyły udziału w demonstracji Ogólnopolskiego Strajku Kobiet pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. Protest zorganizowano po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy aborcyjnej.

Kobieta miał obrażać i przepychać się z policjantami. Babcia Kasia miała przez kilka godzin być trzymana w tzw. kotle przez policjantów. Augustynek miała wówczas, według policjantów uderzyć jednego z mundurowych w plecy. Policja zarzucała jej również znieważenie oraz naruszenie nietykalności funkcjonariuszek na komendzie. Do żadnego z zarzutów aktywistka się nie przyznaje. 

Więcej informacji z kraju na głównej stronie Gazeta.pl

Zadośćuczynienie dla Babci Kasi. "Środki przymusu bezpośredniego użyte nieprofesjonalnie"

Mecenas Agata Bzdyń z Kancelarii Praw Człowieka, która reprezentowała aktywistkę, wytknęła wiele błędów, których dopuścili się mundurowi podczas zatrzymania kobiety. Jak tłumaczyła, środki przymusu bezpośredniego w stosunku do Babci Kasi zostały użyte nieprofesjonalnie. Funkcjonariusze swoimi działaniem mieli narazić kobietę na krzywdę.

Kobieta została również zatrzymana i przewieziona do Pruszkowa. Warszawski sąd podkreślił w uzasadnieniu, że tamtej nocy warszawskie pomieszczenia dla osób zatrzymanych nie były przeludnione, więc przewóz babci Kasi do tamtejszej komendy był bezpodstawny.

- Sąd zauważył, że czynności mogły być wykonane na komendzie w Warszawie, a nie w Pruszkowie. Poza tym w momencie, gdy ustalono jej tożsamość, powinna zostać zwolniona, a trzymana była całą noc. Do tego prowadzono czynności rewizji osobistej w brudnej toalecie, policjantki próbowały jej ściągnąć rajstopy, zakuto ją w kajdanki. Sąd podkreślił, że to upokarzające traktowanie. Do tego dodał, że środki przymusu bezpośredniego były użyte nieprofesjonalnie i policjanci swoimi działaniem narazili panią Katarzynę na krzywdę - mówiła "Gazecie Wyborczej" mecenas Agata Bzdyń.

Zobacz wideo "Prawie nic już nas nie różni od białoruskiego reżimu. Czasami rzeczywistość jest czarno-biała, a granica między dobrem i złem wyraźna"

We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził dla aktywistki 20 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Wyrok jest nieprawomocny.

- W końcu sądy zaczynają dostrzegać, jak wyglądały działania policji podczas protestów i zaczynają również dostrzegać, jakim prawem jest wolność oraz w jaki sposób pozbawienie tej wolności czyni realną krzywdę osobie zatrzymanej - skomentowała Bzdyń.

Więcej o: