Warszawa. Jak pandemia wpłynęła na życie w stolicy? "Otworzyła nam oczy na bardzo wiele spraw"

W czasie trwania pandemii warszawski ratusz przeznaczył 35 milionów złotych na specjalistyczny sprzęt, w tym respiratory. Jednakże mniej osób skorzystało z komunikacji miejskiej. Stolicę odwiedziło również mniej turystów. Taki dane przedstawił stołeczny magistrat podczas konferencji "Życie w mieście - na co pandemia otworzyła nam oczy".

Na konferencji samorządowcy, naukowcy, przedsiębiorcy i aktywiści podsumowali dwuletni okres obostrzeń w przestrzeni miasta. Debatowano na temat zmian, które wpłynęły na życie mieszkańców Warszawy i nie tylko.

Warszawa podczas pandemii. Na sprzęt medyczny przeznaczono 35 milionów złotych

- Pandemia otworzyła nam oczy na bardzo wiele spraw. Nie było dziedziny życia, na którą by nie wpłynęła i nie odcisnęła swojego piętna. Jako miasto robiliśmy przede wszystkim wszystko, żeby zapewnić jak najlepszą opiekę zdrowotną i jak najwięcej łóżek ratujących życie. W efekcie udało nam się zorganizować 30 proc., wszystkich miejsc w mieście stołecznym Warszawie - mówiła Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Więcej informacji z kraju na głównej stronie Gazeta.pl

Jak stwierdziła, urząd podczas trwania pandemii przeznaczył 35 milionów złotych na specjalistyczny sprzęt, w tym respiratory. Gdy pojawiła się szczepionka, zorganizowano 81 punktów szczepień.

Warszawa podczas pandemii. Spadek sprzedaży biletów w komunikacji miejskiej

Podczas konferencji zaprezentowano wstępne wyniki raportu covidowego. Wynika z niego, że pandemia miała ogromny wpływ na korzystanie mieszkańców Warszawy z komunikacji miejskiej. W 2020 roku wpływy ze sprzedaży biletów spadły z 874 milionów złotych do 552 milionów złotych (spadek o 37 proc.). Trend spadkowy był kontynuowany w kolejnym roku. Dopiero w ostatnich miesiącach ZTM raportuje wzrost dochodów i liczby przewiezionych pasażerów.

Co ciekawe, w 2020 roku ruch rowerowy w Warszawie wzrósł o 18 proc. w ujęciu rocznym. 

Zobacz wideo Czy Warszawa zerwie porozumienia z miastami partnerskimi z Rosji? Niby tak, ale nie do końca

Drastyczny spadek turystów. Kryzys w kulturze

Przez pandemię drastycznie spadła liczba turystów. W przypadku ogółu przyjeżdżających do Warszawy był to spadek do poziomu niespełna 33 proc. liczby osób, które odwiedziły stolicę w 2019 roku. W przypadku turystów zagranicznych był to spadek do poziomu poniżej 25 proc.

Szacuje się, że warszawskie instytucje kultury w czasie pandemii utraciły około 110 milionów złotych przychodów. W czasie pandemii mocno ucierpiała też gastronomia. W 2019 roku w Warszawie było 2651 punktów gastronomicznych, a w 2020 roku o 270 mniej. Z mapy Warszawy zniknęły też 132 bary i stołówki.

W 2020 r. zarejestrowano za to 25 proc. więcej nowych firm z branży pocztowo–kurierskiej.

35 mln zł na sprzęt medyczny. 81 punktów szczepień

W grudniu 2021 roku miejskie szpitale zorganizowały łącznie 795 łóżek covidowych, w tym 120 respiratorowych, gdzie trafiali pacjenci w najcięższym stanie. Łącznie, od 20 marca 2020 roku do 31 marca 2022 roku w szpitalach hospitalizowano prawie 14 tysięcy pacjentów. 

Na walkę z pandemią w sektorze zdrowia Warszawa przeznaczyła niemal 35 mln zł. Za te pieniądze miasto kupiło sprzęt niezbędny do leczenia pacjentów covidowych. Miasto zorganizowało również 81 punktów szczepień, gdzie do kwietnia 2022 roku podano ponad 780 tysięcy dawek szczepionek.

Warszawa zorganizowała również szkolenia wspomagające edukację zdalną dla uczniów i nauczycieli. 

Więcej o: