Mazowieckie. Pożar 100 hektarów lasu w okolicy Grójca. Akcja została opanowana

W okolicy Prosna (woj. mazowieckie) płonął las o powierzchni 100 hektarów. Na miejscu pracowało 160 strażaków, 45 samochodów oraz samoloty gaśnicze. Pożar został opanowany po godz. 20. "Samoloty Dromader oraz helikopter Blackhawk zakończyły działania" - napisał na Twitterze Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny PSP.

Do pożaru doszło w czwartek w okolicy Prosna (woj. mazowieckie). Według informacji rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski płonął 100 hektarowy las. 

W akcji brało udział 160 strażaków i 45 samochodów. Kierzkowski donosił o tym, że w działach biorą udział m.in. samolot gaśniczy Lasów Państwowych typu Dromader oraz policyjny Black Hawk.

Więcej informacji na głównej stronie Gazeta.pl

Komendant PSP: Pożar udało się ugasić

Po godzinie 20 komendant PSP Andrzej Bartkowiak poinformował, że udało się ugasić pożar.

"Pożar około 100 hektarów lasu na terenie powiatu grójeckiego został opanowany trwa dogaszanie. W działaniach bierze udział blisko 200 strażaków i 55 samochodów. W akcji gaśniczej wykorzystano m. in. strażackie zbiorniki Bambi Bucket podwieszane pod śmigłowiec Black Hawk" - napisał.

Zobacz wideo Pożar elektrowni w Szczastii w Ukrainie podczas intensywnego ostrzału

Co grozi za wzniecenie pożaru?

Według kodeksu karnego kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat. W przypadku działania nieumyślnego sprawcy, kara wymierzona przez sąd może wynosić od 3 miesięcy do 5 lat.

Jeżeli następstwem wzniecenia pożaru jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12, zaś jeśli jest to nieumyślne podpalenie, wtedy może trafić do więzienia na okres od 6 miesięcy do 8 lat.

Więcej o: