Gronkiewicz-Waltz będzie kandydatką na honorową obywatelkę Warszawy. PiS: Nie poprzemy tego pomysłu

Do połowy maja kluby radnych mają czas na zgłaszanie kandydatur na honorowego obywatela Warszawy. Koalicja Obywatelska zamierza zgłosić byłą prezydentkę stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Radni klubu PiS już zapowiadają, że zagłosują przeciw.

Warszawscy radni Prawa i Sprawiedliwości sprzeciwiają się propozycji Koalicji Obywatelskiej dotyczącej nadania byłej prezydent miasta Hannie Gronkiewicz-Waltz honorowego obywatelstwa stolicy. PiS chce, aby tytuł ten otrzymał mer Kijowa Witalij Kliczko.

Szef klubu radnych PiS Cezary Jurkiewicz podczas konferencji prasowej przed ambasadą Ukrainy nie ukrywał zaskoczenia w związku z decyzją radnych KO. Podziękował też Witalijowi Kliczce za przyjęcie propozycji o nadaniu mu tytułu honorowego obywatela Warszawy.

Więcej treści znajdziesz na stronie internetowej Gazeta.pl >>>

Hanna Gronkiewicz-Waltz rządziła Warszawą w latach 2006-2018, do 2017 r. była wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej.

Zobacz wideo Czy papież Franciszek przyleci do Polski? Szrot: To jest decyzja Ojca Świętego. Prezydent go zaprosił

Honorowy obywatel Warszawy. "Wyraz najwyższego wyróżnienia"

Poza tytułem Honorowego Obywatela Warszawy, Rada co roku przyznaje nagrody w wysokości 10 tysięcy złotych. Według informacji medialnych jedną z kandydatur rozważanych przez klub Koalicji Obywatelskiej jest również aktywistka Katarzyna Augustynek, znana jako "Babcia Kasia", z czym PiS także się nie zgadza.

Na zgłoszenie swoich kandydatur kluby mają czas do 15 maja. Głosowanie w sprawie honorowego obywatelstwa oraz nagród miasta stołecznego Warszawy odbędzie się najprawdopodobniej na początku czerwca.

"Godność Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Rada m.st. Warszawy tytuł Honorowego Obywatela nadaje w drodze uchwały i może być nadany tej samej osobie tylko raz" - czytamy na stronie internetowej ratusza.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: