Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie prowadzone przez warszawski ratusz. Ministerstwo opuszcza instytucję

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zmienia właściciela. Instytucja ma być w pełni zarządzana przez miasto. Podczas czwartkowej rady miasta radni pochylą się nad uchwałą w sprawie zgody na przejęcie muzeum przez ratusz.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest instytucją kultury utworzoną przez Ministra Kultury. Na mocy umowy zawartej w 2006 roku pomiędzy resortem a urzędem miasta, jest instytucją współprowadzoną. Resort jest odpowiedzialny za nadzór finansowy oraz bieżącą działalność muzeum.

Jak powiedział nam Artur Jóźwik, Dyrektor Biura Kultury w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy: - Odpowiednie uzgodnienia trwają od pewnego czasu, były poprzedzone korespondencją pomiędzy prezydentem Rafałem Trzaskowskim a ministerem Piotrem Glińskim. Trwają teraz ustalenia dotyczące umowy przejęcia i trybu rozwiązania dotychczasowej umowy o współprowadzeniu instytucji. Miasto stołeczne Warszawa od 1 stycznia 2023 będzie samodzielnie finansować funkcjonowanie MSN - wyjasnił Jóźwik.

Więcej aktualnych informacji na głównej stronie Gazeta.pl

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zmienia właściciela. W czwartek rada miasta

Informacja o planach ratusza pojawiła się w Biuletynie Informacji Publicznej. Czytamy w niej, że w wyniku przejęcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przez Miasto Stołeczne Warszawę stanie się ono "samorządową instytucją kultury".

Według pisma: "Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie silnie wpisało się w mapę kulturalną Warszawy. Oprócz działalności ekspozycyjnej jest ono przestrzenią dialogu wykraczającego poza obszar sztuki. Tematy podejmowane przez Muzeum niejednokrotnie dotyczą tożsamości Miasta i jej mieszkańców, pozwalają postrzegać stolicę z różnych perspektyw".

Jak czytamy w informacji z BIP: "Muzeum stało się wizytówką stolicy. Jeszcze bardziej potwierdzi to jego nowa siedziba, budowana w centrum miasta, w otoczeniu znaczących miejskich instytucji kultury. Daje to szansę również na ścisłą współpracę wszystkich instytucji kultury usytuowanych w PKiN oraz wokół niego, a także na tworzenie interesującej oferty kulturalnej dla mieszkańców Warszawy i gości".

W czwartek nad projektem uchwały będzie obradować Rada Miasta Warszawy.

Zobacz wideo Czy Warszawa zerwie porozumienia z miastami partnerskimi z Rosji? Niby tak, ale nie do końca

Artur Jóźwik: Miasto zobowiązało się do pełnego finansowania muzeum 

Jak dowiaduje się Gazeta.pl, umowa pomiędzy resortem a ratuszem ma być rozwiązana za porozumieniem stron. - Jeżeli rada przegłosuje tę uchwałę, to rozpoczynamy proces, w którego efekcie MSN będzie prowadzone tylko przez miasto stołeczne Warszawa - powiedział Artur Jóźwik.

W ramach nowego porozumienia miasto będzie w pełni finansować działalność Muzeum Sztuki Nowoczesnej. - W uchwale rada miasta wyraża wolę przejęcia od ministerstwa kultury Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jednocześnie wyraża zgodę na rozwiązanie dotychczasowej umowy, o współprowadzeniu tej instytucji oraz na podpisanie umowy jej przejęcia. - wyjaśnił Artur Jóźwik.

- Zmiana ta jest strategiczna ze względu na rozwój warszawskiej kultury, sztuki współczesnej. Muzeum jest zaś kluczowym elementem i będzie częścią nowego centrum Warszawy - mówi wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Więcej o: