Warszawa. Obszar zagrożenia wścieklizną rozszerzono. Obejmuje już całą Warszawę

Wojewoda Konstanty Radziwiłł w związku z licznymi przypadkami wścieklizny na terenie Mazowsza, wydał rozporządzenie, w którym po raz kolejny rozszerzył teren zagrożony tą chorobą. Ratusz poinformował, że cały obszar miasta stołecznego Warszawy został zaliczony do obszarów zagrożonych wścieklizną.

Od grudnia ubiegłego roku obowiązywało rozporządzenie, wedle którego obszar zagrożenia wścieklizną obejmował niektóre dzielnice Warszawy tj. Rembertów, Wawer, Targówek, Wesołą, Wilanów i Pragę Południe oraz wybrane miasta i powiaty na Mazowszu. Teraz obszar zagrożenia dotyczy całej Warszawy.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo "Jesteśmy na terenie >>Szpiegowa<<". Warszawa przejmuje budynek przy Sobieskiego 100

Warszawa. Wszystkie dzielnice miasta zagrożone wścieklizną

W ubiegłym roku w województwie mazowieckim odkryto ponad 100 przypadków wścieklizny. Większość z nich dotyczyła lisów, jednak choroba dotknęła też trzy psy oraz siedem kotów. Wraz z początkiem roku odnotowano kolejne przypadki - tym razem 22. Chore zwierzęta pojawiły się w dzielnicy Wawer. W samej dzielnicy pojawiło się od stycznia dziewięć przypadków wścieklizny. Z tego powodu wojewoda Konstanty Radziwiłł rozszerzył teren zagrożony chorobą - teraz obejmuje on 18 dzielnic stolicy.

Na terenie Mazowsza obszar ten obejmuje jeszcze Płock, Sulejówek, Radom, Halinów, Mińsk Mazowiecki oraz powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński, szydłowiecki, warszawski zachodni, płocki, gostyniński, płoński, sochaczewski, nowodworski, legionowski, a także w powiecie mińskim gminy: Dębe Wielkie, Siennica, Stanisławów, Latowicz i Cegłów.

Wścieklizna w Warszawie. O czym muszą pamiętać właściciele zwierząt na terenie zagrożonym?

Właściciele zwierząt muszą pamiętać, że ich zwierzęta mogą biegać wolno jedynie na zamkniętym terenie. W miejscach publicznych muszą być prowadzone na smyczy. Koty natomiast mają być trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, aby nie wałęsały się po dzielnicach Warszawy.

Konieczne jest również zaszczepienie psów oraz kotów przeciwko wściekliźnie. Właściciele mają taki obowiązek w ciągu 30 dni od chwili ukończenia przez zwierzę trzeciego miesiąca życia. Kolejne szczepionki powinno się podawać nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Jeśli opiekun zaniecha szczepień, grozi mu mandat w wysokości 500 zł.

Warszawa. Obszar zagrożony wścieklizną - jak rozpoznać objawy choroby?

Wściekliznę łatwo zauważyć, przede wszystkim zwierzę staje się agresywne. Pojawia się ślinotok, zwierzę może połykać ziemię lub kamienie. Skutki są śmiertelne.

Jeśli człowiek zarazi się tą chorobą i wirus trafi do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu tj. nudności, ból głowy, śpiączka, pobudzenie psychoruchowe, które przechodzi w okres porażenny - objawy mogą pojawić się po miesiącu. Może to doprowadzić do śmierci, na skutek porażenia mięśni oddechowych.

Do tej pory nie opracowano leków przeciwko wściekliźnie.

Więcej o: