PESEL dla uchodźców z Ukrainy tylko na Stadionie Narodowym

Z szacunków Straży Granicznej wynika, że od początku wojny w Ukrainie do Polski trafiło 2,935 mln uchodźców z tego kraju. Około 300 tysięcy mieszka obecnie w Warszawie. Szereg formalności m.in. nadanie numeru PESEL będą mogli oni załatwić w punkcie rejestracji na Stadionie Narodowym - poinformował stołeczny ratusz.

Warszawa zmienia zasady dotyczące obsługi uchodźców z Ukrainy. Już od poniedziałku 25 kwietnia Stadion Narodowy stanie się centralnym miejscem ich obsługi - poinformowały władze miasta

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo W jaki sposób sytuacja w Ukrainie wpłynie na nasze dzieci?

PESEL dla uchodźców z Ukrainy tylko na Stadionie Narodowym 

Na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie uchodźcy wojenni mogą załatwić szereg formalności: złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL, założyć konto w banku, a także ubiegać się o świadczenia rodzinne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 16 marca na terenie stolicy wydano już niemal 90 tys. numerów PESEL. Teraz ich nadawanie dla obywateli Ukrainy, którym przysługuje statut uchodźcy, będzie się odbywać w Centralnym Punkcie Rejestracji PESEL m.st. Warszawy na Stadionie Narodowym. Jak informują władze miasta, punkt jest przygotowany na przyjęcie nawet 3 tysięcy osób dziennie. 

Punkt na Stadionie Narodowym. Jak działa?

Punkt na Stadionie Narodowym czynny jest 7 dni w tygodniu, w godz. 8-16 z wyłączeniem 24 kwietnia oraz 1, 2 i 3 maja. Przypominamy, że "do wniosku [o nadanie numeru PESEL -red.] należy dołączyć m.in.: wniosek w wersji papierowej złożony osobiście, opatrzony własnoręcznym czytelnym podpisem, wypełniony przez wnioskodawcę; dokument potwierdzający tożsamość lub oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej o danych osobowych osoby oraz przekroczeniu granicy ukraińsko-polskiej, adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu komórkowego - do nadania profilu zaufanego i e-tożsamości oraz fotografię spełniającą określone parametry" - wyliczał we wcześniejszych komunikatach stołeczny ratusz.

Więcej szczegółów  w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa pod numerem telefonu 19 115.

Wojna w Ukrainie. Do Polski trafiło 2,935 mln uchodźców. W Warszawie ok. 300 tys.

"Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,935 mln os. Wczoraj tj. 23.04 funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 15,1 tys. podróżnych - spadek o 14,7 proc. w porównaniu z dniem wcześniejszym (17,7 tys.). Dziś do godz. 07.00 rano - 2,7 tys.spadek o 34 proc. W dniu 23.04 z Polski do Ukrainy wyjechało 21,1 tys.osób" - poinformowali w niedzielę 24 kwietnia funkcjonariusze na Twitterze.

Około 300 tysięcy uchodźców z Ukrainy mieszka obecnie w Warszawie - wynika z danych ratusza, które przedstawił podczas czwartkowej (21.04) konferencji prasowej prezydent miasta Rafał Trzaskowski. Zaznaczył, że populacja stolicy podczas ostatnich 50 dni zwiększyła się o 15 proc.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: