Warszawa nie chce zakazu picia alkoholu na bulwarach wiślanych. Trzaskowski wniesie skargę kasacyjną

W lutym 2022 roku sąd zdecydował, że na bulwarach wiślanych nie będzie można spożywać alkoholu nawet po tym, jak skończy się pandemia. Władze Warszawy ogłosiły, że nie zgadzają się z wyrokiem i skierują do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną.

Radni Warszawy wprowadzili tymczasowy zakaz spożywania alkoholu nad Wisłą, na plaży Poniatówka i na bulwarach wiślanych po wybuchu pandemii koronawirusa w marcu 2020 roku. Na stałym zakazie picia zależeć miało jednak Warszawskiemu Towarzystwu Wioślarskiemu i zarządcy sąsiadującego budynku The Tides przy Wioślarskiej 8 - spółce Por Develop.

Warszawa będzie walczyć z zakazem picia na bulwarach

Spółki skierowały do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego prośbę utrzymania przepisów zabraniających spożywania alkoholu na brzegu Wisły. Argumentowano, że zakaz jest potrzebny, bo na bulwarach było głośno, tłoczno, a do tego czasem dochodziło do bójek, awantur, kradzieży i licznych interwencji policji oraz straży miejskiej.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Sąd w lutym 2022 roku przychylił się do tego postulatu i wydał odpowiedni wyrok. W uzasadnieniu pisano: "W rozpoznawanej sprawie brak informacji, by organ gminy przeprowadził analizę wpływu projektowanej uchwały na kształtowanie polityki społecznej gminy w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi".

Z tą decyzją nie zgadzają się władze Warszawy. Ratusz zapowiedział, że prezydent miasta Rafał Trzaskowski zdecydował o wniesieniu skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) z lutego tego roku. Dyrektorka Koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Karolina Zdrodowska wyjaśnia:

Bulwary wiślane to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc stolicy. Chętnie spędzają tu wolny czas nie tylko warszawiacy i warszawianki, ale także odwiedzających stolicę turyści i turystki. Bulwary są dostępne dla wszystkich, rodzin z dziećmi, młodzieży i dorosłych. Rzeka, zieleń oraz odpowiednia infrastruktura pozwalają odpocząć i się zrelaksować. Uchwała Rady Warszawy wychodziła naprzeciw oczekiwaniom użytkowników bulwarów.

Urząd miasta jednocześnie informuje, że obecnie ciągle nie można spożywać alkoholu z powodu stanu epidemii. Ponowne spożycie na bulwarach będzie możliwe, dopiero wtedy kiedy ten zostanie zniesiony. O ile sąd nie zdecyduje inaczej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: