Komornik przejmie "Szpiegowo". Nieoficjalnie: W poniedziałek rozpocznie się egzekucja

Radio ZET donosi, że w poniedziałek rozpocznie się egzekucja komornicza nieruchomości przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie. Według zapowiedzi Rafała Trzaskowskiego, w kompleksie bezprawnie zajmowanym przez Federację Rosyjską mają mieszkać w przyszłości uchodźcy z Ukrainy.

Informację o rozpoczęciu egzekucji komorniczej tzw. Szpiegowa podał na Twitterze Mariusz Gierszewski z Radia ZET. "W poniedziałek komornik przejmie 'Szpiegowo', kompleks budynków okupowanych przez Rosjan w Warszawie. Egzekucja komornicza kompleksu bloków mieszkalnych przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie ma rozpocząć się z samego rana" - poinformował reporter. 

Co z budynkami przy Sobieskiego 100? W poniedziałek wejdzie komornik

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na początku marca zarekomendowało organom administracji publicznej wszczęcie postępowań egzekucyjnych w sprawie dwóch nieruchomości bezprawnie zajmowanych przez Federację Rosyjską - chodzi o obiekty przy ul. Sobieskiego 100 i ul. Kieleckiej 45. Ich zwrot na rzecz Skarbu Państwa nakazał sąd. 

Zobacz wideo Zełenski: Być Ukraińcem to znaczy być odważnym. Kto inny zrobiłby to, co my?

"Od miesięcy pracujemy nad przejęciem osiedla przy ul. Sobieskiego 100. Mamy prawomocne wyroki, jest wyznaczony komornik. Wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę zdecydowałem, że długofalowo urządzimy tam mieszkania na potrzeby ukraińskich rodzin z dziećmi" - informował w ubiegłym miesiącu Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. 

Określenie "Szpiegowo" na charakterystyczny kompleks przy ul. Sobieskiego nie wzięło się znikąd. Budowla powstała w latach 70. W środku mieściły się luksusowe apartamenty, w których mieszkali radzieccy dyplomaci. Dawna umowa ze Związkiem Radzieckim przewidywała, że wstęp do budynku mieli wyłącznie upoważnieni obywatele ZSRR. 

Oficjalnie osiedle opustoszało w połowie lat 90-tych po upadku ZSRR.

W 2005 przy ul. Sobieskiego 100 działalność rozpoczął Club 100, popularnie zwany "Sotką". Szybko stał się modny wśród Rosjan przebywających w Warszawie. We wrześniu 2008 r. prezydent miasta oficjalnie oddał nieruchomość pod zarząd i administrację Skarbu Państwa.

27 października 2016 roku warszawski sąd okręgowy uznał, że Federacja Rosyjska nie posiada żadnego tytułu prawnego do nieruchomości i strona ma oddać Polsce budynek. 

Więcej o: