Coraz mniej uchodźców na Torwarze. Wojewoda likwiduje punkt recepcyjny

W najbliższy piątek przestanie istnieć punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy na Torwarze. Decyzja ta jest spowodowana zmniejszająca się liczbą osób przybywających do tego punktu. Punkt wydawania pomocy humanitarnej zostanie przeniesiony do magazynu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Od początku funkcjonowania punktu recepcyjnego na Torwarze schronienie i pomoc uzyskało ponad 5,3 tys. osób. W punkcie pomocy udzielało ok. 300 wolontariuszy z ponad 20 organizacji pozarządowych i grup ochotników. 

Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

W punkcie recepcyjnym na Torwarze zorganizowano 500 miejsc dla potrzebujących, którzy na miejscu uzyskali niezbędną pomoc medyczną, psychologiczną oraz informacje dotyczące pobytu i zakwaterowania w Polsce. W punkcie recepcyjnym na Torwarze codziennie były wydawane paczki żywnościowe, artykuły pierwszej potrzeby i odzież uchodźcom z całej Warszawy. Paczki trafiły do ponad 2,8 tys. potrzebujących. 

Zobacz wideo Czy wojna w Ukrainie przyczynia się do rewolucji w polskiej polityce energetycznej? Ekspert wyjaśnia

Jak poinformował podczas środowego spotkania z organizacjami pozarządowymi i służbami zaangażowanymi w działania w hali marszałek województwa poinformował, że od 8 kwietnia punkt ten przestaje istnieć. Jako przyczynę podano wyraźny spadek napływu uchodźców z Ukrainy, a tym samym zmniejszającą się liczbą osób przebywających w tym punkcie recepcyjnym. W ostatnich dniach liczba osób korzystających z noclegu spadła do ok. 100. 

Konstanty Radziwiłł: Niezależnie od zmian, niezmienna jest zasada, że wszystkim uchodźcom udzielamy pomocy

Punkt wydawania pomocy humanitarnej zostanie przeniesiony do magazynu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. 

- Z całego serca dziękuję wszystkim osobom, które dołożyły wszelkich starań, żeby punkt na Torwarze działał sprawnie i był w stanie zapewnić schronienie i pomoc uchodźcom z Ukrainy. Podziękowania należą się przede wszystkim wolontariuszom, którzy bezinteresownie poświęcili swój czas i zdecydowali się pomóc potrzebującym. Możemy śmiało powiedzieć, że udało się nam wspólnie pomóc wielu osobom. Organizację tego miejsca doceniali wszyscy zagraniczni goście, którzy mieli okazję odwiedzić to miejsce i byli pod ogromnym wrażeniem pracy włożonej w funkcjonowanie Torwaru. Wszystkim ludziom dobrej woli bardzo dziękuję za pomoc i zaangażowanie. Jednocześnie deklaruję, że niezależnie od zmian organizacyjnych niezmienna jest zasada, że wszystkim uchodźcom udzielamy pomocy i nie pozostawimy bez opieki - powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

W województwie mazowieckim funkcjonuje obecnie 460 punktów zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy, w których przygotowanych jest łącznie ponad 30 tys. miejsc, z czego wolnych pozostaje ponad 15 tys. miejsc. 

Więcej o: