Warszawa. Od początku pandemii stołeczne szpitale leczyły 14 tys. chorych na COVID-19

Aż 14 tys. pacjentów z COVID-19 było leczonych w stołecznych szpitalach w ciągu dwóch lat pandemii - poinformował we wtorek PAP warszawski ratusz.

W warszawskich szpitalach, czyli placówkach, których organem założycielskim jest miasto stołeczne hospitalizowano w latach 2020-2022 r. blisko 14 tys. pacjentów zakażonych koronawirusem – przekazał wydział prasowy.

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl

Wyjaśnił, że dane te "dotyczą zarówno oddziałów covidowych (w tym szpitala tymczasowego - PAP), jak również trzech miejskich szpitali o profilu ginekologiczno-położniczym, gdzie nie hospitalizowano pacjentek z powodu COVID-19, jako głównej przyczyny ich pobytu w szpitalu - pacjentki z potwierdzonym zakażeniem były hospitalizowane w związku z porodem lub stanami położniczymi w okresie ciąży". 

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Koronawirus. 658 łóżek do hospitalizacji

W szczycie ostatniej, piątej fali pandemii miejskie szpitale zapewniały łącznie 658 łóżek do hospitalizacji osób zakażonych koronawirusem, w tym 120 łóżek respiratorowych przygotowanych do leczenia pacjentów w najcięższym stanie.

Sam tylko Szpital Południowy uruchomił 300 łóżek dla pacjentów covidowych, z czego 60 to łóżka respiratorowe. Działający tam tymczasowy szpital covidowy był jedną z największych placówek tego typu w kraju. Od chwili uruchomienia, tj. od 13 lutego 2021 r. do marca 2022 r. w szpitalu tymczasowym na terenie Szpitala Południowego przyjęto prawie 3500 pacjentów, z tym ponad 300 leczono na łóżkach respiratorowych. (PAP/wnk/ mark) 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: