Policjanci ze śródmiejskiego wydziału dochodzeniowo-śledczego, na podstawie postanowienia wydanego przez Prokuraturę Rejonową dla Warszawy Śródmieścia, wkroczyli do jednego z domów aukcyjnych w Warszawie. Miał tam zostać zlicytowany obraz, który 78 lat temu, u schyłku II wojny światowej, został skradziony przez hitlerowców z warszawskiej galerii sztuki.
Odzyskane dzieło to "Florentynka" autorstwa Edwarda Okunia, wybitnego przedstawiciela polskiej sztuki secesyjnej. Obraz powstał w 1910 roku jako "Donzella" - przedstawia bowiem Compiutę Donzellę, poetkę żyjącą w XIII-wiecznej Florencji. Uznawana jest za pierwszą kobietę tworzącą w języku włoskim.
"Gdyby nie policjanci, odnalezione dzieło sztuki mogłoby znowu 'zniknąć' bezpowrotnie z rynku. Dlatego tak ważne było niedopuszczenie do jego sprzedaży" - podkreśla podinsp. Robert Szumiata, oficer prasowy KRP I Warszawa Śródmieście.
"Obraz został zabezpieczony przez pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie i tam też został przewieziony w eskorcie policji, gdzie w odpowiednich warunkach będzie przechowywany i zdeponowany do czasu zakończenia śledztwa" - wyjaśnia rzecznik.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>
Policjanci pod nadzorem prokuratury pracują nad ustaleniem, w jaki sposób obraz znalazł się u osoby, która wystawiła go na aukcję. "Od tego będzie zależał charakter przyszłych zarzutów" - czytamy w policyjnym komunikacie.