Gest solidarności z Ukrainą na Placu Defilad. Między dwoma teatrami powstanie napis

24 marca o godzinie 16:00 na Placu Defilad odbędzie się wydarzenie plenerowe organizowane przez miasto stołeczne Warszawa wraz z instytucjami kultury. Między dwoma teatrami powstanie napis wyrażający solidarność z Ukrainą.

U podnóży Pałacu Kultury i Nauki na Placu Defilad namalowany zostanie napis nawiązujący do zbombardowania zabytkowego Teatru Dramatycznego w Mariupolu, które miało miejsce 16 marca. W budynku schroniło się wtedy ponad 1000 osób, w tym dzieci. 

- Nie mogli nie wiedzieć, że ukrywają się tam ludzie - powiedział szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba po informacji o zniszczeniu budynku. Po obu stronach teatru znajdowały się napisy informujące, że w środku są dzieci. Nie wiadomo, ilu osobom udało się finalnie przeżyć atak. 

Zobacz wideo Mariupol. Bitwa pancerna na ulicach miasta

Gest przeciw wojnie

Napis wyrażający solidarność z ofiarami rosyjskiej agresji powstanie pomiędzy Teatrem Dramatycznym i Teatrem Studio. Ponadto, 24 marca na Placu Defilad zostanie także odczytane orędzie na przypadający 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru.

Jak informuje Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka prasowa Urzędu m.st. Warszawy, "w tym roku o jego napisanie International Theatre Institute (ITI) poprosił reżyserkę Monikę Strzępkę, która od września br. będzie nową dyrektorką Teatru Dramatycznego w Warszawie". Orędzie przygotowywały razem z nią osoby, które współtworzyły koncepcję programową Teatru Dramatycznego w Warszawie: Agata Adamiecka-Sitek, Małgorzata Błasińska, Jagoda Dutkiewicz, Monika Dziekan i Dorota Kowalkowska.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: