Hala, czy też ściślej precyzując namiot dla uchodźców z Ukrainy, został wzniesiony tyłach Dworca Wschodniego w Warszawie. Obiekt powstał zaledwie w kilka dni i jest wyposażony między innymi w łóżka, zaplecze sanitarne oraz ambulatorium. Ma on być 24-godzinnym punktem tranzytowym dla Ukraińców.
W trakcie swojego przemówienia Jerzy Owsiak podkreślił, że doświadczenie w organizowaniu "najpiękniejszego festiwalu świata" sprawiło, że zorganizowanie takiego zaplecza dla uchodźców z Ukrainy odbyło się dosyć sprawnie. Do wybudowania hali została wykorzystana infrastruktura, która na ogół służy podczas finałów WOŚP. - Chcemy, aby ta infrastruktura służyła tym ludziom, którzy zmęczeni, ze swoimi ogromnym problemami przyjeżdżają do gościnnej Warszawy - powiedział prezes fundacji.
Owsiak zaznaczył, że wolontariusze pomagają na Dworcu Wschodnim od początku wojny w Ukrainie, a postawienie hali w jego pobliżu jest bardzo ważne, ze względu na zagubionych Ukraińców. - Ludzie, którzy wychodzą z pociągu, są zagubieni, natychmiast spotykają się z gorącą herbatą, dobrym słowem i jedzeniem - mówił. W budynku poza wspominanym sprzętem przygotowano również część wypoczynkową, pomoc psychologiczną, a także punkt rejestracyjny. - Jesteśmy przygotowani na trzy opcje: 300, 500 lub 700 łóżek, w zależności od tego, jaka będzie potrzeba - dodał szef WOŚP.
Słowa wdzięczności wyraził podczas prezentacji hali ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. - Chciałbym serdecznie podziękować za to, co zostało tu stworzone w tak krótkim czasie. Jestem pod wrażeniem dwóch rzeczy. Po pierwsze tej serdeczności, z którą zostali przyjęci Ukraińcy przybywający do Polski. Mieszkam tu siedem lat i nie widziałem nigdy niczego podobnego. Ale jestem też pod wrażeniem tego, jak szybko udało się wybudować system pomocy - powiedział. Ambasador zaapelował też do Jerzego Owsiaka o organizację jednej edycji WOŚP dla Ukraińców.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że miasto przygotowuje się na każdy scenariusz. - Nie wiemy, jaka będzie sytuacja przez najbliższe tygodnie i miesiące. Musimy być absolutnie pewni, że będziemy gotowi. Apeluję do rządzących, aby przyjmowali pomoc Unii Europejskiej i ONZ, aby wystąpić do Unii Europejskiej o system relokacji, dlatego że, nie jesteśmy w stanie sprostać temu wyzwaniu sami - mówił szef warszawskiego magistratu.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Ponadto Trzaskowski zwrócił uwagę, że całe przedsięwzięcie zostało zorganizowane bez pomocy rządu. - Gdyby nie wolontariusze, organizacje pozarządowe, wszyscy urzędnicy, którzy pracują ponad siły, to tego typu przedsięwzięcia nie byłyby możliwe. Dlatego wielkie podziękowania dla tych, którzy się do tego przyczynili - zaznaczył prezydent Warszawy. - Gdyby nie wy, to ten system zawaliłby się już wiele, wiele dni temu - zwrócił się Trzaskowski do wolontariuszy.
****
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.