Warszawa. Radni przyjęli uchwałę, która pozwoli na goszczenie Ukraińców bez dodatkowych opłat

- Zmieniamy przepisy, żeby nie było żadnych przeciwwskazań do przyjęcia naszych gości z Ukrainy przez najemców miejskich mieszkań - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dzięki zmianie przepisów czynsze osób goszczących uchodźców z Ukrainy w lokalach miejskich pozostaną bez zmian.
Zobacz wideo Jak mądrze pomagać uchodźcom na granicy? Odpowiada prezydent Przemyśla

W czwartek 17 marca warszawscy radni przyjęli uchwałę, która precyzuje zasady wynajmowania lokali komunalnych. Od tej pory za goszczenie w miejskich lokalach uchodźców z Ukrainy nie będą pobierane dodatkowe opłaty - czynsz pozostanie bez zmian.

Warszawa. Radni przyjęli uchwałę, która pozwoli na goszczenie Ukraińców bez dodatkowych opłat

Wprowadzone zmiany umożliwią wynajem lokali obywatelom Ukrainy, którzy do Polski przybyli od 24 lutego 2022 r., nawet wtedy, "gdy najemca nie spełnia warunków dotyczących zadłużenia lub wielkości lokalu albo formy jego najmu" - podaje Ratusz.

- Tak jak zapowiadałem, zmieniamy przepisy, żeby nie było żadnych przeciwwskazań do przyjęcia naszych gości z Ukrainy przez najemców miejskich mieszkań. Wprowadziliśmy już niezbędne korekty i uregulowaliśmy te sprawy, a dziś uchwała została przyjęta przez radnych, za co bardzo dziękuję - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski

Więcej wiadomości z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pomoc Ukrainie. Goszczenie uchodźców a opłaty za prąd czy wodę

Ratusz podkreśla jednak, że mimo braku zmiany w wysokości czynszu, podwyższeniu mogą ulec opłaty za prąd czy wodę. - Moglibyśmy nie zwiększać zaliczek na poczet mediów, ale byłoby to wbrew interesom najemców. Za pół roku mogliby dostać duże dopłaty za zużytą przez gości wodę i inne media. Dlatego zaliczki zwiększamy proporcjonalnie do liczby faktycznie zamieszkujących osób już dziś. Pamiętajmy jednak, że koszt ten ma zostać zrekompensowany kwotą 40 zł na osobę dziennie, których wypłacanie zapowiedział rząd - wyjaśnił dyrektor Biura Polityki Lokalowej UM Warszawa Marek Goluch.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: