Wszystkie zajęcia zorganizowane przez warszawskie domy kultury dla osób, które po 24 lutego przyjechały z Ukrainy do Polski, są bezpłatne.
Służewski Dom Kultury oferuje możliwość uczestniczenia dla dzieci i młodzieży z Ukrainy bezpłatnie w warsztatach plastycznych, fotograficznych, nauki gry w szachy i beatboksu. Więcej informacji o charakterze zajęć i sposobie dołączenia można uzyskać pod numerem telefonu (22) 834 91 01.
W Domu Kultury Świt (ul. Wysockiego 11, sala 14) od poniedziałku do piątku w godz. 10-13 działa Miejsce spotkań dla uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy – dla dorosłych i dzieci. W trakcie spotkań można napić się kawy, herbaty, jest kącik zabaw dla dzieci. Spotkania można potraktować czysto towarzysko, ale pracownicy pomagają także m.in. z zapisywaniem dzieci do szkół/ przedszkoli, kierują do konkretnych punktów pomocowych, w których można otrzymać wsparcie rzeczowe (jedzenie, środki czystości, ubrania). Będzie też można uczyć się języka polskiego.
Aktualne informacje z Polski i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
W DK Świt są również organizowane zajęcia "Wyraź siebie poprzez taniec" dla dzieci lub dzieci z opiekunami, "Twórczy ruch" dla dzieci oraz Spotkania arteterapeutyczne dla dorosłych i młodzieży od 16 roku życia. Będzie podczas nich osoba prowadząca lub asystentka mówiąca po ukraińsku.
Także mokotowska Dorożkarnia (ul. Siekierkowska 28) zainicjowała spotkania przy herbacie prowadzone w językach polskim i ukraińskim. "Przyjechały dzieci, zapraszamy je na zajęcia do naszych grup, jeśli miejsc zabraknie na pewno uruchomimy nowe" - zachęcają pracownicy.
Na bezpłatne zajęcia dzieci z Ukrainy zaprasza DK Rembertów (al. Komandosów 8). Funkcjonuje w nim klub ukraińskich mam i dzieci (wtorki 15-17, czwartki 17-19), w zajęciach uczestniczy tłumacz - szczegóły tutaj.
W Staromiejskim Domu Kultury odbywają się zajęcia z języka polskiego dla Ukrainek. Szczegóły w języku ukraińskim tutaj. Natomiast szczegóły dotyczące zajęć (m.in. gordonki i animacja filmowa) w Centrum Łowicka (ul. Łowicka 21) można znaleźć tutaj.
W Okęckiej Sali Widowiskowej DK "Włochy" (ul. 1 Sierpnia 36 a) są organizowane bezpłatne zajęcia ze sztuki, tańca, hip-hopu. Nie ma zapisów, ale liczbę uczestników ogranicza pojemność sal. Szczegóły tutaj.
Centrum Kultury Wilanów organizuje lekcje nauki polskiego dla młodzieży i dorosłych, na które w tym momencie nie ma wolnych miejsc, ale dzieci przyjeżdżające z Ukrainy z opiekunami zaprasza na zajęcia Klubu malucha. Odbywać się będą w języku ukraińskim w każdą środę w godzinach 10-12 w Centrum Kultury Wilanów przy ul. Kolegiackiej 3. Przy Radosnej 11 można też uczestniczyć w zajęciach tanecznych dla dzieci.
Na herbatę i kawę zaprasza także Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów (ul. Kajakowa 12b). Można zapisać dzieci na zajęcia plastyczne, szachy dla początkujących, taniec irlandzki, modelarnię, do zespołu muzycznego, nastolatki na hip-hop i zajęcia muzyczne. Młodzież i dorośli mogą uczyć się tanga argentyńskiego. Są też zajęcia karate, jogi, disco dance, breakdance, baletowe, nauka gry na keybordzie i pianinie. Zajęcia animacyjne w języku ukraińskim odbywają się w środy i piątki od 10 do 12. Informacje i zapisy: 731 953 595.
W Domu Kultury Praga (Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13) zorganizowane jest miejsce spotkań, wsparcia i wymiany doświadczeń. Od poniedziałku do piątku w godz. 10-18 można tam skorzystać z komputera, internetu i drukarki, napić się kawy, herbaty lub coś ugotować, skorzystać z przestrzeni dla dzieci i pokoju dla matki z dzieckiem, nawiązać kontakt z rodzicami i dziećmi z Polski, otrzymać podstawowe informacje o tym, co dzieje się w Warszawie i na Pradze, odpocząć w Przestrzeni Uważności, poczytać książkę, spotkać się z innymi osobami. DK zaprasza też na zajęcia z szydełkowania, wyszywania, komiksu oraz gotowania. Szczegóły tutaj.
Dom Kultury Śródmieście organizuje bezpłatne zajęcia plastyczne przy ul. Foksal 11. Te dla dzieci odbywają się we wtorki i czwartki o 14:30 do 16, a dla młodzieży w piątki 14-16. Zajęcia prowadzą studenci ASP. Zapisy: galerianasmolnej@dks.art.pl.
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.