Stolica przejmie budynki po radzieckich dyplomatach? Jest zielone światło

We wtorek stołeczny ratusz przekazał, że jest coraz bliżej przejęcia starego kompleksu budynków należących do radzieckich dyplomatów. - W ciągu najbliższych tygodni komornik będzie mógł wejść na nieruchomość przy Sobieskiego 100 - poinformowała rzeczniczka prasowa ratusza Monika Beuth-Lutyk. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał natomiast, że w budynkach zostaną urządzone mieszkania na potrzeby ukraińskich rodzin z dziećmi.

Stołeczny ratusz poinformował we wtorek, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało zgodę na rozpoczęcie egzekucji komorniczej ws. znajdujących się na terenie Warszawy budynków należących kiedyś do radzieckich dyplomatów. 

Zobacz wideo Ataki na Kijów nie ustają. Celem agresora znów budynki cywilne

Jak wyjaśniła rzeczniczka miasta Monika Beuth-Lutyk, już wcześniej pojawiły się próby odzyskania nieruchomości przy Sobieskiego 100 i Kieleckiej 45, bezprawnie zajmowanych przez Federację Rosyjską.

- Mimo prawomocnych wyroków sądów nakazujących ich zwrot Skarbowi Państwa - miały "charakter dyplomatyczny". Każde posunięcie było konsultowane z MSZ. - Wysyłaliśmy pisma, które wracały nieotwarte. Federacja Rosyjska nie miała zamiaru wydać nam budynków - podsumowała.

Wojna w Ukrainie. Pogorszone stosunki z Rosją dały zielone światło na przejęcie budynków

W momencie wybuchu wojny w Ukrainie (24 lutego), miasto dostało pozwolenie na rozpoczęcie egzekucji komorniczej w obu budynkach. Już w ciągu najbliższych tygodni, komornik będzie mógł rozpocząć działania w budynku przy ul. Sobieskiego 100. 

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że w budynkach zostaną przygotowanie mieszkania dla ukraińskich rodzin.

Warszawa. Jest odpowiedź Rosjan w sprawie przejęcia budynków

Siergiej Ordżonikidze, przewodniczący rosyjskiej Rady Społecznej ds. Współpracy Międzynarodowej i Dyplomacji Publicznej odniósł się do planowanego przejęcia budynków. W rozmowie ze Sputnikiem poinformował, że jego opinii będzie to pogwałcenie prawa międzynarodowego.

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew zapowiedział działania prawne ambasady.

Więcej o: