Dworzec Warszawa Centralna. PKP rozbuduje pierwszą pomoc dla uchodźców z Ukrainy

PKP usprawni organizację pierwszej pomocy dla uchodźców z Ukrainy na dworcu Warszawa Centralna. Na miejscu pojawią się m.in. nowe punkty ambulatoryjne i miejsce do wydawania posiłków.
Zobacz wideo Historia Ani - studentki, która uciekła z Charkowa

Jak poinformował rzecznik firmy Michał Stilger, obok dworca powstanie ogrzewany namiot KGHM, w którym będą wydawane posiłki oraz napoje. PKP udostępni też miejsce na postawienie nowych, przenośnych toalet przy dworcu. Dodatkowo zorganizowana zostanie nowa przestrzeń parkingowa dla zaopatrzenia wolontariuszy.

Utworzony zostanie także punkt ambulatoryjny w miejscu punktu szczepień przeciw COVID-19 w holu głównym, gdzie będą skoncentrowane wszystkie służby medyczne.

Dworzec Warszawa Centralna. Nowa przestrzeń informacyjna

Na dworcu Warszawa Centralna pojawi się także specjalna strefa informacyjna. Uchodźcy będą mogli liczyć na pomoc między innymi w znalezieniu optymalnego połączenia w wybranym dla siebie kierunku. Ponadto podjęto decyzję o zwiększeniu przepustowości bezpłatnego Wi-Fi na dworcu. Informacja o sposobie logowania będzie widoczna w różnych częściach dworca.

Od zeszłego tygodnia funkcjonują kolejowe punkty recepcyjne. Największy z nich znajduje się na dworcu w Przemyślu. Podobny punkt zlokalizowano w Chełmie.

Dworzec Warszawa Centralna. Wielki chaos organizacyjny

Od 24 lutego trwa wojna na terenie Ukrainy. W związku z tym, z dnia na dzień rośnie liczba uchodźców w Polsce. Duża część osób uciekających przed wojną, dociera do Warszawy. 

– Każdy pomaga, jak umie. Jest to inicjatywa oddolna. Każdy dzieli się tym, co może: jedzeniem, mieszkaniem, transportem. Panuje lekki chaos, ale wierzę w to, że ludzie się zorganizują – mówiła dla radia RDC pani Agata, jedna z wolontariuszek.

Pani Agata dodała, że na dworcu brakuje koordynacji.

O kryzysie na Dworcu Centralnym informował również prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Jak poinformował warszawski ratusz, do samej stolicy dotarło już ponad 100 tys. uchodźców.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

 

Więcej o: