Wojna w Ukrainie. Ruszył punkt recepcyjny na Torwarze. "Możliwość odpoczynku czasowego" dla uchodźców

Punkt recepcyjny w Warszawie na Torwarze od piątku przyjmuje uchodźców z atakowanej przez wojska rosyjskie Ukrainy. Łącznie w Polsce uruchomiono około 30 punktów recepcyjnych i ponad 20 punktów informacyjnych.

- Uchodźcy w hali Torwar mogą liczyć na łóżka i opiekę - powiedziała rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz. - Tutaj przygotowane zostało 500 łóżek dla osób uciekających z Ukrainy. Jest to kompleksowy punkt, gdzie udzielana jest pomoc. Będzie tu możliwość odpoczynku czasowego dla tych osób, które się przemieszczają dalej, jest punkt opieki medycznej, jest sala dla dzieci - dodała Filipowicz. Wyjaśniła, że uchodźcy w punktach informacyjnych będą mogli uzyskać informacje potrzebne do funkcjonowania w Polsce. - Osoby, które będą potrzebowały informacji, będą mogły skorzystać z pomocy pracowników mazowieckiego urzędu Wojewódzkiego z pomocy wolontariuszy - zapewniła rzeczniczka wojewody Mazowieckiego.

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego, z którego zostaną przetransportowane do miejsc pobytu. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia. W skład Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców, wystawianej przez 6. Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej, wchodzą żołnierze ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologowie oraz osoby cechujące się tzw. miękkimi kompetencjami społecznymi.

Nie ma obowiązku rejestracji w punkcie recepcyjnym. Pomoc jest udzielana niezależnie od tego, czy obywatel Ukrainy się do niego zgłosi. Obecnie nie ma też obowiązku rejestracji pobytu w żadnym z  urzędów. Pomoc jest udzielana na podstawie informacji o przekroczeniu granicy od 24 lutego br., czyli od dnia rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy.

W sprawach dotyczących organizowania miejsc pobytu dla uchodźców działa mail kontaktowy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego MUW, wczk@mazowieckie.pl.

Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, celem koordynacji pomocy humanitarnej i zbiórek, przygotował skrzynkę mailową: pomagamukrainie@mazowieckie.pl. Została uruchomiona również całodobowa infolinia 987 poświęcona pomocy uchodźcom na terenie województwa, obsługiwana w językach polskim i ukraińskim.

Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne także na stronach ua.gov.pl oraz pomagamukrainie.gov.pl.

Według danych Straży Granicznej, od 24 lutego, czyli od rosyjskiej inwazji, z Ukrainy do Polski przyjechało ponad 670 tysięcy osób.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: