100 tys. uchodźców w Warszawie. Rafał Trzaskowski: Sytuacja robi się dramatyczna

Władze Warszawy poinformowały, że od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, do stolicy przybyło blisko 100 tys. uchodźców. Rafał Trzaskowski poinformował na swoim Twitterze, że sytuacja robi się dramatyczna. Wojewoda ma jeszcze w czwartek udostępnić Torwar na potrzeby stale rosnącej liczby uchodźców.

Od ośmiu dni trwa rosyjski atak na Ukrainę. Od tego czasu blisko pół miliona osób uciekło z kraju. Władze Warszawy oszacowały, że do stolicy trafiło ok. 100 tys. osób uciekających przed wojną, a ich liczba stale rośnie. Prezydent miasta, Rafał Trzaskowski, poinformował, że sytuacja robi się dramatyczna. Jak przekazał w porannej rozmowie Radia ZET, do tej pory Warszawa udzieliła im około 3 tys. noclegów, ale tylko tej nocy do Warszawy trafiło kolejne 2,5 tys. ludzi uciekających przed wojną.

Zobacz wideo Przejście graniczne w Dolhobyczowie. Ukraińcy uciekają do Polski

Warszawa. Rafał Trzaskowski apeluje o miejsca dla uchodźców z Ukrainy

Na prośbę prezydenta Warszawy wojewoda jeszcze w czwartek ma udostępnić Torwar, na potrzeby stale przybywających uchodźców z Ukrainy - poinformował Trzaskowski na swoim Twitterze.

"Pilnie potrzebny duży - na kilkaset osób - punkt recepcyjny w Warszawie! Dworce są przepełnione czekającymi na przesiadkę. Kolejny dzień apelujemy do rządzących o włączenie się w pomoc. Wojewoda ma dziś na naszą prośbę uruchomić Torwar".

Na  wiadomość odpowiedział wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker, który poinformował, że wiceprezydent Warszawy Pani Machnowska-Góra, została już poinformowana o tym, że punkt recepcyjny na Torwarze wystartuje w czwartek.

Uchodźcy wojenni z Ukrainy na przejściu granicznym Pomagasz uchodźcom na granicy? Przeczytaj rady policjantki [LISTA]

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody, na Torwarze ma zostać przygotowanych 500 łóżek. W punktach recepcyjnych uchodźcy otrzymają informacje na temat pobytu w Polsce, ciepły posiłek, podstawową opiekę medyczną oraz tymczasowe zakwaterowanie. Od poniedziałku w stolicy działa uruchomiony przez wojewodę mniejszy, na ok. 20 miejsc, punkt recepcyjny na autobusowym Dworcu Zachodnim.

Przemyśl. Grupy mężczyzn atakowały uchodźców Przemyśl. Grupa mężczyzn atakowała uchodźców. Służby "panują nad sytuacją"

Trzaskowski: Jestem cały czas w kontakcie z władzami Kijowa i Lwowa

W czwartek na antenie Raza Zet, prezydent Rafał Trzaskowski poinformował, że jest w stałym kontrakcie z władzami Kijowa i Lwowa. Dodatkowo zapowiedział, że w piątek przyjeżdżają do stolicy merowie Paryża, Wilna, Budapesztu, Pragi oraz Bratysławy. Rozmowy mają dotyczyć wzajemnej pomocy między miastami.

Gość porannej rozmowy w Radiu Zet zwrócił również uwagę na ogrom mniejszych i większych problemów, z którymi stolica musi się zmierzyć, bo - jak podkreśla Trzaskowski - sytuacja robi się dramatyczna.

- Czy szczepionki dla dzieci uznajemy, czy nie? Jak je potwierdzić, by potem móc wpuścić dzieci do przedszkoli czy żłobków w Warszawie? Co zrobić, jeśli mamy zwierzęta bez szczepień? Mamy dużo Ukraińców, którzy zaszczepieni są chińską szczepionką przeciwko COVID-19. Pytanie, czy my ją uznajemy, czy nie? A jeśli nie, to jak szybko można szczepić amerykańską czy chińską szczepioną? Są setki zwykłych problemów – wyliczał Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy dodał również, że darmowy transport publiczny dla uchodźców będzie dostępny tak długo, jak długo będzie trzeba. 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: