100 tys. uchodźców w Warszawie. Rafał Trzaskowski: Sytuacja robi się dramatyczna

Władze Warszawy poinformowały, że od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, do stolicy przybyło blisko 100 tys. uchodźców. Rafał Trzaskowski poinformował na swoim Twitterze, że sytuacja robi się dramatyczna. Wojewoda ma jeszcze w czwartek udostępnić Torwar na potrzeby stale rosnącej liczby uchodźców.

Od ośmiu dni trwa rosyjski atak na Ukrainę. Od tego czasu blisko pół miliona osób uciekło z kraju. Władze Warszawy oszacowały, że do stolicy trafiło ok. 100 tys. osób uciekających przed wojną, a ich liczba stale rośnie. Prezydent miasta, Rafał Trzaskowski, poinformował, że sytuacja robi się dramatyczna. Jak przekazał w porannej rozmowie Radia ZET, do tej pory Warszawa udzieliła im około 3 tys. noclegów, ale tylko tej nocy do Warszawy trafiło kolejne 2,5 tys. ludzi uciekających przed wojną.

Zobacz wideo Przejście graniczne w Dolhobyczowie. Ukraińcy uciekają do Polski

Warszawa. Rafał Trzaskowski apeluje o miejsca dla uchodźców z Ukrainy

Na prośbę prezydenta Warszawy wojewoda jeszcze w czwartek ma udostępnić Torwar, na potrzeby stale przybywających uchodźców z Ukrainy - poinformował Trzaskowski na swoim Twitterze.

"Pilnie potrzebny duży - na kilkaset osób - punkt recepcyjny w Warszawie! Dworce są przepełnione czekającymi na przesiadkę. Kolejny dzień apelujemy do rządzących o włączenie się w pomoc. Wojewoda ma dziś na naszą prośbę uruchomić Torwar".

Na  wiadomość odpowiedział wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker, który poinformował, że wiceprezydent Warszawy Pani Machnowska-Góra, została już poinformowana o tym, że punkt recepcyjny na Torwarze wystartuje w czwartek.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody, na Torwarze ma zostać przygotowanych 500 łóżek. W punktach recepcyjnych uchodźcy otrzymają informacje na temat pobytu w Polsce, ciepły posiłek, podstawową opiekę medyczną oraz tymczasowe zakwaterowanie. Od poniedziałku w stolicy działa uruchomiony przez wojewodę mniejszy, na ok. 20 miejsc, punkt recepcyjny na autobusowym Dworcu Zachodnim.

Trzaskowski: Jestem cały czas w kontakcie z władzami Kijowa i Lwowa

W czwartek na antenie Raza Zet, prezydent Rafał Trzaskowski poinformował, że jest w stałym kontrakcie z władzami Kijowa i Lwowa. Dodatkowo zapowiedział, że w piątek przyjeżdżają do stolicy merowie Paryża, Wilna, Budapesztu, Pragi oraz Bratysławy. Rozmowy mają dotyczyć wzajemnej pomocy między miastami.

Gość porannej rozmowy w Radiu Zet zwrócił również uwagę na ogrom mniejszych i większych problemów, z którymi stolica musi się zmierzyć, bo - jak podkreśla Trzaskowski - sytuacja robi się dramatyczna.

- Czy szczepionki dla dzieci uznajemy, czy nie? Jak je potwierdzić, by potem móc wpuścić dzieci do przedszkoli czy żłobków w Warszawie? Co zrobić, jeśli mamy zwierzęta bez szczepień? Mamy dużo Ukraińców, którzy zaszczepieni są chińską szczepionką przeciwko COVID-19. Pytanie, czy my ją uznajemy, czy nie? A jeśli nie, to jak szybko można szczepić amerykańską czy chińską szczepioną? Są setki zwykłych problemów – wyliczał Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy dodał również, że darmowy transport publiczny dla uchodźców będzie dostępny tak długo, jak długo będzie trzeba. 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: