Warszawa. Złodziej w Ogrodzie Botanicznym UW. Skradziono roślinę o "dużej wartości naukowej"

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego jest ponad 2 tysiące gatunków roślin szklarniowych. W kolekcji południowoamerykańskiej rosła wyjątkowa roślina Anthurium veitchii, o dużej wartości naukowej (mówi się o niej jako o królu gatunku anthurium). Rosła, bo w miniony weekend została skradziona.

''Roślina, w postaci młodej sadzonki, przywędrowała do nas z Drezna i wspaniale się zaaklimatyzowała. W kolekcji południowoamerykańskiej, gdzie została posadzona, jest wielu innych przedstawicieli rodziny obrazkowatych, które ostatnio, nie bez przyczyny, stały się modne i chętnie uprawiane w domach'' - informuje Ogród Botaniczny UW na swoim Facebooku

Zobacz wideo Dlaczego należy unikać barszczu Sosnowskiego?

Złodziej najprawdopodobniej zdawał sobie sprawy z wartości rośliny, dlatego postanowił ją ukraść. W miejscu gdzie znajdowała się sadzonka, zostawił jedynie etykietę i urwany liść wetknięty w ziemię.

Największa kolekcja roślin szklarniowych w Warszawie

''Nasza kolekcja roślin szklarniowych, największa w Warszawie, obejmuje ponad 2 tysiące gatunków – często unikatowych pochodzących z różnych stron świata - a ich utrzymanie wymaga troski i umiejętności'' - informuje Ogród Botaniczny UW. 

Arktyka Badacze znaleźli nanoplastik na obu biegunach Ziemi

Pracownicy ogrodu apelują więc o uwagę i brak akceptacji dla tych, którzy chcą odebrać innym przyjemność z podziwiania egzotycznych roślin. Przypominają również, że na ternie całego ogrodu znajduje się monitoring.

Anthurium veitchii

Anthurium veitchii pochodzi z Kolumbii. Ma duże, zwisające liście, które mogą mieć kilka stóp długości. Jest uprawiana w bardziej umiarkowanym klimacie jako roślina szklarnia lub doniczkowa.

Kradzież wyjątkowej rośliny została zgłoszona na policję.

Zdjęcie ilustracyjne Czyste Powietrze. Dofinansowanie wzrosło do 69 tys. zł. Nie dla wszystkich

"Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami"

https://allegro.pl/oferta/wosp-sapiens-od-zwierzat-do-bogow-y-n-harariego-11738686478

Więcej o: