Sąd zadecydował ws. Szpitala Południowego. Decyzja Niedzielskiego uchylona. "Nie przeprowadził kontroli"

Wojewódzki Sad Administracyjny uchylił decyzję ministra zdrowia o zorganizowaniu szpitala tymczasowego w Szpitalu Południowym - przekazała na Twitterze wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska.

"Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrzył skargę prezydenta Warszawy na decyzję ministra zdrowia z 4 stycznia 2021 r. utrzymującą w mocy decyzję wojewody mazowieckiego polecającą zorganizowanie szpitala tymczasowego w Szpitalu Południowym do 20 stycznia 2021 roku" - napisała na Twitterze Renata Kaznowska.

Sąd przyznał w czwartek, że minister zdrowia Adam Niedzielski nie tylko "nie przeprowadził należytej kontroli instancyjnej" i arbitralnie przyjął termin gotowości szpitala tymczasowego na 8 stycznia 2021 roku, ale także zrobił to bez żadnego postępowania dowodowego i wbrew argumentacji miasta o możliwości utworzenia szpitala w lutym 2021 roku.

Kaznowska: W listopadzie 2020 roku szpital był placem budowy

Kaznowska przypomniała, że w listopadzie 2020 roku zapadła decyzja ministra zdrowia o utworzeniu szpitala tymczasowego. Był to moment, gdy placówka była placem budowy. Jak podkreśla wiceprezydentka, potrzebne było zakończenie budowy, odbiory techniczne i rozruchy technologiczne.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

"Wiedzieliśmy od samego początku, że otwarcie szpitala tymczasowego w styczniu jest niemożliwe. Przedłożyliśmy naprawdę obszerny materiał i dokumenty. Zarówno panu wojewodzie, jak i panu ministrowi wskazujące, że jest to niemożliwe - powiedziała wiceprezydent. Niestety pan minister pozostawał głuchy" - kontynuowała.

Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił w czwartek opinię miasta, że otwarcie tego szpitala w styczniu było niemożliwe. "Ta decyzja daje pewne uporządkowanie prawne związane z samym procedowaniem tej sprawy, które pozostaje nie bez znaczenia. Oczywiście merytorycznie na nic to nie wpływa ponieważ my naprawdę z wielką determinacją walczyliśmy o jak najszybsze otwarcie tego szpitala dla mieszkańców naszego miasta" - podsumowała Renata Kaznowska.

Więcej o: