Radni PiS ramię w ramię z PO - byli przeciw uchwale ws. zakazu palenia węglem. "Trzaskowski zapomniał?"

Rada Warszawy odrzuciła obywatelską uchwałę w sprawie wprowadzenia zakazu palenia węglem i drewnem w domowych piecach. Zakaz miałby obowiązywać od jesieni 2023 roku. "Porozumienie ponad podziałami! PO i PiS przeciwko wprowadzeniu zakazu palenia węglem i drewnem w Warszawie. Trzaskowski obiecywał zakaz, zapomniał?" - komentują przedstawiciele Miasto Jest Nasze.

Projekt uchwały, który poparło 300 mieszkańców Warszawy, został przygotowany przez Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi oraz Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Wpłynął do Rady Miasta w marcu 2021 roku. "Rada Warszawy na czele z przewodniczącym z ramienia @Platforma_org Jarosławem Szostakowskim zagłosowała dziś przeciwko wprowadzeniu zakazu spalania węgla i drewna w domowych piecach od jesieni 2023 r. Taki zakaz obowiązuje od dwóch lat w Krakowie, wkrótce będzie obowiązywał w Sopocie. Taki zakaz obiecywał Rafał Trzaskowski w 2020 roku. Na obietnicach, jak widać, się kończy" - przekazało Miasto Jest Nasze.

Zobacz wideo Polska bez węgla w 2030 roku? Woźny: Obawiam się, że to niemożliwe

Rada Warszawy odrzuciła uchwałę w sprawie zakazu palenia węglem

Przewodnicząca Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, Barbara Jędrzejczyk, oświadczyła, że "głos mieszkańców oraz ich wielomiesięczna praca zostały po raz kolejny zignorowane". 

Marta Marczak, rzeczniczka i wiceprzewodnicząca MJN, dodała:

Porozumienie ponad podziałami! PO i PiS przeciwko wprowadzeniu zakazu palenia węglem i drewnem w Warszawie. Trzaskowski obiecywał zakaz, zapomniał?
Chorujesz przez smog? To sobie jeszcze pochorujesz. Urzędnicy mają czas na puste deklaracje, a nie działanie

"Nie zadziałały narzędzia partycypacji zachwalane i promowane przez warszawski ratusz" - podkreśliła. Iwona Bojadżijewa z Fundacji ClientEarth zaznaczyła z kolei, że "stacje monitoringu pokazują, iż dotychczasowe działania władz przynoszą zbyt słabe efekty w zakresie redukcji smogu. - Nasza propozycja mogłaby budzić wątpliwości na obszarze wiejskim, ale zaproponowaliśmy odejście od spalania paliw stałych w bogatym, gęsto zaludnionym mieście, w którym około 80 procent mieszkań i domów korzysta ciepła sieciowego - powiedziała przedstawicielka Fundacji.

Więcej o: