MPWiK ujawniło przyczynę awarii kolektorów Czajki

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji po pond rocznych badaniach odkryło przyczynę awarii kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni Czajka. Eksperci wskazali na błędy w projekcie stworzonym 14 lat temu.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji po ponad rocznych badaniach podało przyczynę awarii kolektora służącego do przesyłania ścieków do oczyszczalni Czajka. Eksperci wykazali, że powodem awarii były błędy w projekcie stworzonym 14 lat wcześniej.

Zobacz wideo

Błędy w projekcie

Specjaliści z Politechniki Krakowskiej podali informację, że w projekcie z 2006 roku znalazły się błędy.

Nie zaprojektowano wtedy odpowiedniego drenażu, który pozwoliłby na odprowadzanie nadmiaru wody i ścieków z przestrzeni otaczającej rurociągi. Gdyby został on prawidłowo zaprojektowany, uniemożliwiłoby to osiągnięcie niebezpiecznego dla instalacji ciśnienia

- informuje MPWiK

Awaria kolektora 

Pod koniec sierpnia 2020 roku doszło do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki pod Wisłą do oczyszczalni Czajka. W konsekwencji przez kilka tygodni wszystkie nieczystości wpływały bezpośrednio do  Wisły. Łącznie do rzeki trafiło ponad 15 milionów metrów sześciennych ścieków.  Sprawę z wpływaniem ścieków do rzeki skomentował wtedy prezydent Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze. 

Sprawa trafi do prokuratury 

W związku z przeprowadzoną ekspertyzą, która wykazała błędy w projekcie jako przyczynę awarii, MPWiK jest zobowiązane do złożenia zawiadomienia do prokuratury.  Powodem takich działań jest  podejrzenie o popełnieniu przestępstwa.

Więcej o: