Warszawa. Karol Stefaniak nie żyje. "Kajtek" był ostatnim powstańcem z oddziału głuchoniemych

Nie żyje Karol Stefaniak, pseudonim "Kajtek". Zmarł w wieku 90 lat. Był ostatnim żołnierzem oddziału głuchoniemych walczącym w powstaniu warszawskim.

"Bardzo smutna wiadomość. Zmarł Pan Karol Stefaniak 'Kajtek' - strzelec w batalionie 'Miłosz', ostatni głuchoniemy powstaniec warszawski. Dziękujemy za odwagę i poświęcenie na rzecz Miasta Stołecznego Warszawy. Stolica nigdy nie zapomni o bohaterstwie Pana i wszystkich głuchych żołnierzy powstania" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zobacz wideo Tak Warszawa uczciła pamięć uczestników Powstania

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Nie żyje Karol Stefaniak "Kajtek", głuchoniemy żołnierz Armii Krajowej

12 stycznia zmarł Karol Stefaniak żołnierz AK z Plutonu Głuchoniemych, który brał udział w Powstaniu Warszawskim. Miał 90 lat. "Historia Plutonu Głuchoniemych nie rozpoczęła się jednak z 1 sierpnia 1944 r., a już na cztery lata przed Godziną 'W', w ówczesnym Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych, dziś to Instytut Głuchoniemych, na warszawskim pl. Trzech Krzyży. Do zadań podopiecznych warszawskiego Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych należało m.in. przewożenie podziemnej prasy, broni i dokumentów, co status osoby głuchoniemej znacząco ułatwiał" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Urząd Dzielnicy Ochota. Głuchoniemi posiadali legitymacje oraz opaski z napisem "Taubstumm" (głuchoniemy), była to grupa, którą nie interesowali się niemieccy żołnierze. 

Karol Stefaniak był ostatnim żyjącym głuchoniemym uczestnikiem Powstania Warszawskiego 

"W Powstaniu uczestniczyło ok. 30 osób głuchoniemych skupionych w tym oddziale, między innymi Pan Karol Stefaniak ps. 'Kajtek'. Między innymi dzięki temu, że nie słyszeli wybuchów i wystrzałów o żołnierzach tych mówiono 'nieustraszeni' - informuje urząd. Głuchoniemi brali udział w powstaniu na wiele różnych sposób m.in. walczyli i gasili pożary. "Wszyscy przeżyli Powstanie, ale do dziś żył tylko Pan Karol. Cześć Jego Pamięci! " - żegna bohatera Ochota, dzielnica, w której mieszkał Stefaniak.

Więcej o: