Rowerzyści tej zimy pojeżdżą po śniegu. Ratusz: Ograniczone odśnieżanie, winny m.in. Polski Ład

Stołeczny ratusz przyznał w odpowiedzi na jedną z interpelacji, że tej zimy rozważa odśnieżanie jedynie głównych korytarzy dróg rowerowych. Jak wyjaśnił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, miasto nie przeznaczy na to większych pieniędzy z powodu m.in. skutków pandemii i wprowadzonego przez rząd Polskiego Ładu.

W połowie grudnia interpelację do ratusza ws. odśnieżania ścieżek rowerowych skierowali wiceprzewodniczący rady Sławomir Potapowicz oraz Grzegorz Gruchalski z Warszawskiego Forum Samorządowego.

"Transport rowerowy, także w kontekście zwiększającej się liczby ścieżek rowerowych w Warszawie, stanowi ważną i coraz częstszą alternatywę dla komunikacji miejskiej czy samochodowej. Coraz więcej naszych mieszkańców przesiada się na rower, najbardziej zdrowy i ekologiczny środek transportu, dojeżdżając do pracy czy korzystając w celach wypoczynkowych" - czytamy.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Zmiana przyzwyczajeń komunikacyjnych wśród warszawiaków wpływa również na wydłużenie sezonu rowerowego. Obecnie można spotkać wiele osób korzystających z tego środka komunikacji także zimą. W związku z tym niezwykle ważne pozostaje przygotowanie ciągów komunikacji rowerowej, umożliwiające swobodne poruszanie się rowerem mimo opadów śniegu" - dodali autorzy interpelacji.

Potapowicz i Gruchalski pytali urząd o to, czy Warszawa jest przygotowana na odśnieżanie ścieżek w tym sezonie i ile zaplanowano na to pieniędzy.

Zobacz wideo Andrzej Duda nawiązał do inflacji: Ja też płacę rachunki. Ja też robię zakupy

Ratusz: Mniejsze dochody, nie będzie dodatkowych pieniędzy

Odpowiedzi udzielił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Jak poinformował, Zarząd Oczyszczania Miasta ma zostać wyznaczony do oczyszczania dróg dla rowerów zlokalizowanych poza jezdnią wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych.

"W związku ze zmniejszeniem dochodów miasta wynikającym z wprowadzonymi w 2020 r. ograniczeniami w życiu gospodarczym z powodu pandemii wirusa SARS-CoV-2 oraz planowanymi zmianami w systemie podatkowym, który jest elementem Polskiego Ładu, nie ma możliwości wyasygnowania dodatkowych środków finansowych na ten cel z budżetu miasta" - stwierdził Olszewski.

Jak dodał, "w ramach ograniczonych środków, którymi dysponuje jednostka organizacyjna m.st. Warszawy na własne zadania statutowe, rozważana jest możliwość wygospodarowania środków na odśnieżanie wybranych, głównych korytarzy dróg rowerowych".

Więcej o: