Zmarło troje uczestników Powstania Warszawskiego: "Marzena", "Sokół" i "Marysia" odeszli na wieczną wartę

To smutny dzień dla Warszawy. W ostatnich dniach zmarło troje powstańców warszawskich: Maria Schejbal "Marzena", Ryszard Nowicki "Sokół" i Maria Pajzderska "Marysia" - poinformował na Facebooku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Bardzo smutne wiadomości. W ostatnich dniach zmarło troje powstańców warszawskich: Maria Schejbal "Marzena", Ryszard Nowicki "Sokół" i Maria Pajzderska "Marysia". Bohaterowie. Będziemy o Was pamiętać" - napisał Rafał Trzaskowski na Facebooku.

Maria Pajzderska urodziła się 3 grudnia 1924 roku w Warszawie. Podczas Powstania Warszawskiego działała w Batalionie NOW-AK "Gustaw-Harnaś". Służyła w patrolu sanitarnym. Miała pseudonim konspiracyjny "111", a w czasie Powstania - "Marysia".

Maria Schejbal urodziła się 10 października 1924 we Włocławku. W czasie Powstania Warszawskiego służyła jako łączniczka i sanitariuszka w Batalionie "Łukasiński".  Ze zniszczonego Starego Miasta udało jej się wydostać kanałami do Śródmieścia.  Następnie "Marysia" trafiła do obozu przejściowego  w Ożarowie, potem została wywieziona do różnych obozów jenieckich. Wyzwolona przez wojska gen. Maczka.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Powstaniec i słynny rajdowiec 

Ryszard Nowicki urodził się 23 lutego 1927 w Kaplonosach koło Włodawy. Do powstania dołączył w wieku 17 lat. Miał pseudonimy "Sokół" i "Sęp". Walczył w rejonie Dworca Gdańskiego i w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. 26 sierpnia 1944 r. został ranny. Udało mu się przebić do Puszczy Kampinowskiej. Po wojnie mieszał w Busko-Zdroju i Krakowie. Ukończył Politechnikę Krakowską i został pracownikiem naukowym. Mimo zgruchotanej ręki zaczął też z sukcesami startować w rajdach samochodowych. Był wielokrotnym mistrzem Polski w różnych klasach. Jego największym osiągnięciem było mistrzostwo kraju w klasyfikacji generalnej w 1969 r. Czterokrotnie startował w słynnym Rajdzie Monte Carlo.

Więcej o: