Warszawa. Wreszcie otworzą tunel pod Ursynowem. W uroczystości weźmie udział premier

Mateusz Morawiecki w poniedziałek weźmie udział w uroczystości otwarcia ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy - poinformowała Kancelaria Premiera.
Zobacz wideo Przejazd nowym tunelem pod Ursynowem. GDDKiA opublikowała film

Jak wynika z opublikowanego przez KPRM komunikatu, uroczystość otwarcia tunelu pod Ursynowem odbędzie się w poniedziałek 20 grudnia o godz. 11:30.

W minioną środę w tunelu odbyły odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych. Wziął w nich udział również wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, który podkreślał, że są one "ostatnim akcentem przed podjęciem ostatecznych decyzji o dopuszczeniu tunelu do użytkowania". - Ćwiczyliśmy wypadek w postaci zapalenia się autobusu, wybiegania ludzi pod koła z ofiarami śmiertelnymi w efekcie karambolu samochodów, które najeżdżały na ten wypadek. Sprawdzamy, czy wszystkie procedury zadziałają - wyjaśnił.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Problemy z tunelem pod Ursynowem

O tym, że tunel pod Ursynowem jest gotowy, informowaliśmy w sierpniu tego roku. Inwestycja ma 2,3 km długości i jest obecnie najdłuższym tego typu obiektem w kraju. Z uwagi na długość wyposażony jest w system punktów alarmowych, komunikacji radiowej służb ratowniczych i porządkowych. W tunelu znajdują się również hydranty przeciwpożarowe, odwodnienie, kanalizacja deszczowa, przeciwpożarowa i drenażowa. Wzdłuż jego ścian znajdują się chodniki, które w razie potrzeby będą ciągami ewakuacyjnymi. Co 250 metrów ulokowano przejścia pomiędzy nawami tunelu, a informację o odległości do tych przejść znajdziemy na tablicach oświetlenia awaryjnego.

Na początku lipca szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski mówił, że "możliwe" jest, że droga zostanie udostępniona kierowcom we wrześniu. Tak się jednak nie stało. Obiekt kilka razy otrzymał negatywną opinię straży pożarnej. Na początku października podczas próby nie zadziałało automatyczne oddymianie tunelu. Kilkanaście dni później próby z "gorącym dymem" wyszły pozytywnie - zadziałały systemy bezpieczeństwa, za to awarii uległ wentylator rezerwowy.

Tunel to ostatniego element potrzebny do otwarcia odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy. Ta z kolei jest częścią autostrady A2 między zachodnią granicą państwa a - docelowo - wschodnią.

Więcej o: