Warszawa. Badacze zeszli do tajemniczego tunelu z XVII wieku. Jego przeznaczenie stanowi zagadkę

Badacze zeszli do podziemnych korytarzy Gucin Gaju i rozpoczęli prace, które mają wyjaśnić sekret XIX-wiecznej budowli. Jakie tajemnice kryje w sobie korytarz?

Gucin Gaj to założenie parkowe z lat 1817-1821, które mieści się na warszawskim Wilanowie. Nazwa nawiązuje do imienia wnuka Stanisława Kostki Potockiego Augusta, który był nazywany Guciem. 

Zobacz wideo Śladami serialu "Alternatywy 4". Jak teraz wyglądają lokacje z serialu?

Warszawa. Tajemniczy korytarz w Gucin Gaju

Choć o istnieniu korytarza wiadomo od dawna, to nadal nie wiadomo, czym był oraz kiedy powstał i kto go zbudował. Ceglany korytarz został wybudowany na planie podobnym do litery "U" i znajduje się w północnym zboczu skarpy, poniżej kościoła św. Katarzyny na Służewiu. Jest długi na 60 metrów i wcina się w głąb na około 20 metrów. 

"Latem 2021 roku w ramach działalności Wilanowskiego Parku Kulturowego, na zlecenie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, została wykonana inwentaryzacja podziemnego korytarza. Pomiarów dokonano przy użyciu skanera laserowego. Jest to pierwszy krok, który pozwoli określić czas powstania i pierwotną funkcję obiektu" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez warszawski Ratusz

Więcej o Warszawie na stronie głównej Gazeta.pl.

Najprawdopodobniej korytarz powstał podczas budowy pałacu w Wilanowie w drugiej połowie XVII wieku i miał służyć jako lodownia - budynek do przechowywania lodu lub śniegu. Pisał o tym do Jana III Sobieskiego jego nadworny architekt Augustyn Locci. Jeśli badania potwierdzą tę wersję, to korytarz stanie się unikatowym, barokowym obiektem architektonicznym w Polsce.

W pierwszej połowie XIX wieku Stanisław Kostka Potocki, nowy właściciel posiadłości przebudował te tereny na Gucin Gaj, a podziemie miało stać się miejscem spotkań wolnomularzy. Jednak niewielka liczba dokumentów nie pozwala na potwierdzenie tych domysłów. "Według ustnych przekazów miał on prowadzić do pałacu w Ursynowie albo nawet do Czerska. Miał być również wykorzystywany na schron dla okolicznej ludności w czasie II wojny światowej" - czytamy w komunikacie.  

Nowoczesna technologia wyjaśni zagadkę?

Na zlecenie Biura Stołecznego Konserwatoria Zabytków w korytarzu pracowali geodeci. Stworzyli oni 16 stanowisk i 53 punktów kontrolnych, gdzie wykonali 127 skanów. Zrobili także zdjęcia metodą fotogrametrii naziemnej.

Zdjęcia tunelu wykonano w lecie, ponieważ zimą w tym miejscu hibernują chronione prawem nietoperze. Badania mają wyjaśnić, kiedy powstał tunel i jaka była jego pierwotna funkcja. Więcej informacji o Gucin Gaju i filmy na stronie um.warszawa.pl/waw/zabytki/wilanowski-park.

Więcej o: