Krystyna Melion nie żyje. "Niestrudzona reporterka, legenda"

W niedzielę nad ranem zmarła Krystyna Melion - legenda polskiej szkoły reportażu radiowego i członkini Armii Krajowej. Była autorką kilkuset reportaży, w 1969 roku wyróżniono ją Złotym Mikrofonem.

Nad ranem odeszła wybitna reportażystka - Krystyna Melion. Warszawianka, członkini Armii Krajowej, Uczestniczka Powstania Warszawskiego, autorka reportaży i audycji dokumentalnych z czasów II wojny światowej.

Niestrudzona reporterka, była wszędzie tam, gdzie działo się coś ważnego, odważna w piętnowaniu nieprawości, czuła na ludzką krzywdę. „Żywa Encyklopedia" polskiego reportażu radiowego. Wychowawczyni kilku pokoleń dziennikarzy radiowych. Laureatka Złotego Mikrofonu w 1969. Uhonorowana Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski (2005)

- opisuje Polskie Radio, które poinformowało o śmierci Melion. W 2015 roku przyznano jej Nagrodę Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia - w uzasadnieniu napisano, że "swoją twórczością jak magnes z ogromną siłą przyciągała do Radia różne pokolenia młodych adeptów sztuki reportażu".

W kwietniu skończyłaby 93 lata.

Na stronie Studia Reportażu i można znaleźć najsłynniejsze reportaże Krystyny Melion:

"Dwie godziny, 40 minut, 15 sekund byłem z narzeczoną"

"Głębokie zanurzenie"

"Cygańskie largo".

Z kolej pod TYM linkiem można znaleźć jej reportaże o tematyce powstańczej.

Więcej o: