W konkursie nagradzani są ludzie dbający o pamięć o polskich Żydach oraz pozostałości po dawnych mieszkańcach polskich miast i wsi. Konkurs jest organizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
Kapituła nagrodziła Dariusza Popiela za energię i aktywność. Laureat od lat jako działacz Sądeckiego Sztetla współorganizuje rocznice związane z tragedią Żydów oraz spotkania przybliżające kulturę żydowską w Nowym Sączu. Jest także aktywnym sportowcem. "Dla mnie to część postrzegania patriotyzmu. Uważam, że dbanie o tych o których nie ma kto dbać to coś najważniejszego. Dlatego się temu oddaję" - powiedział Dariusz Popiela.
Dyrektor Muzeum POLIN Zygmunt Stępiński podziękował wszystkim, którzy dbają o polsko-żydowską historię oraz podkreślił jak wielkie znacznie ma ich praca. "Dzięki tym wyjątkowym społecznikom ożywa pamięć o ludziach i zdarzeniach, które składają się na nasze wspólne dziedzictwo" - powiedział Stępiński.
Więcej najnowszych informacji na stronie głównej Gazeta.pl
Podczas finału konkursu, który odbył się w Muzeum POLIN oraz był transmitowany w mediach społecznościowych instytucji, przyznano również wyróżnienia. Otrzymały je Urszula Antosz-Rekucka z Mszany Dolnej, Urszula Rybicka z Wrocławia oraz Inga Marczyńska, działająca w Małopolsce i na Podkarpaciu.
Tegoroczny laureat otrzymał 20 tysięcy złotych, nagrody pieniężne trafiły również do wyróżnionych.