Warszawa. Wojsko rezygnuje z wycinki blisko 300 drzew w Lesie Kabackim. "Wygrały z betonem"

Wielki sukces ekologów i miejskich aktywistów - w odpowiedzi na petycję stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz Polski 2050 MON wstrzymał wycinkę 264 drzew w Lesie Kabackim. Miała być przeprowadzona w związku z rozbudową parkingu i drogi dojazdowej. - Drzewa wygrały z betonem, dzięki mobilizacji i presji społecznej - skomentował decyzję Julian Popielarski, aktywista stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze".

Sprawę nagłośniono w lipcu tego roku. Jednostka wojskowa znajdująca się w środku rezerwatu Las Kabacki zgłosiła zapotrzebowanie na nowy parking i drogę dojazdową. W tym celu pod topór miało pójść 264 drzew. - Przygotowujemy remont parkingu i drogi dojazdowej do kompleksu koszarowego. A także nowe miejsca postojowe dla samochodów, budowę oświetlenia, chodników dla pieszych i odwodnienie - wyliczał ppłk Paweł Zborowski z Centrum Operacji Powietrznych, cytowany przez "Wyborczą" podczas spotkania w ursynowskim magistracie. 

264 drzew miało "kolidować" z przyszłą infrastrukturą. Inwestycja zaniepokoiła warszawskich ekologów, aktywistów miejskich oraz część radnych. W październiku przedstawiciele stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz Polski 2050 złożyli w Ministerstwie Obrony Narodowej petycję. W piśmie zaapelowali do szefa MON - Mariusza Błaszczaka o odstąpienie od wycinki. Podpisało się pod nim ponad 5 tys. osób. Presja odniosła skutek. 

MON wstrzymuje inwestycję

Jak poinformowało MON realizacja zadania inwestycyjnego polegającego na przebudowie drogi dojazdowej do kompleksu wojskowego oraz budowie parkingu w osnowie Lasu Kabackiego została wstrzymana. Jak przekazało ministerstwo, obecnie trwają prace nad rozwiązaniem, które ma ograniczyć wycinkę do minimum. "Realizacja inwestycji jest przewidziana w kilkuletniej perspektywie czasowej, co pozwoli na wypracowanie finalnych rozwiązań zabezpieczających potrzeby strony wojskowej z zachowaniem ograniczonej ingerencji w środowisko" - czytamy w piśmie resortu.

Zobacz wideo Jak wygląda walka z kryzysem klimatycznym na polskiej wsi?

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Miasto Jest Nasze: Drzewa wygrały z betonem

To jedyna decyzja, jaką mógł podjąć minister Mariusz Błaszczak. Wstrzymanie wycinki 264 drzew w Lesie Kabackim uchroni płuca Warszawy przed dewastacją

- skomentowała cytowana przez TVN 24 Barbara Jędrzejczyk, przewodnicząca stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Dziękuję Ministerstwu Obrony Narodowej za wycofanie się z tej fatalnej dla środowiska decyzji, której nikt z mieszkańców Warszawy nie rozumiał

- napisała z kolei Hanna Gill-Piątek, przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polska 2050. Zdaniem radnego Pawła Lenarczyka, kolegi z tej samej partii "betonowy parking w sercu rezerwatu to jak oddanie pola w zmaganiach o naszą przyszłość. - Wspólna inicjatywa Miasto Jest Nasze i Polski 2050 jest dowodem na to, że potrafimy współpracować w najważniejszych obszarach, a nasze działania przynoszą wymierne efekty - podkreślił. Zdaniem Juliana Popielarski, aktywisty stowarzyszenia Miasto Jest Nasze inwestycja to bardzo dobra wiadomość dla nas wszystkich.

Drzewa wygrały z betonem, dzięki mobilizacji i presji społecznej. Będziemy obserwowali dalsze działania wojska w tej sprawie

- powiedział działacz i aktywista.

Więcej o: