Warszawa. Podpisano umowę na most łączący centrum miasta ze Starą Pragą

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz firma Budimex podpisali umowę na budowę nowego mostu. Konstrukcja ma połączyć Centrum Warszawy z Pragą Północ. Będzie to jedna z największych tego typu inwestycji w Europie.
Zobacz wideo Wiedzieliście o zasadzie "10 metrów"? Chodzi o parkowanie

Urząd Miasta st. Warszawy poinformował o nowej inwestycji. Chodzi o budowę mostu łączącego centrum miasta ze Starą Pragą. Umowa z wykonawcą została podpisana we wtorek 23 listopada.

Warszawa. Powstanie nowy most łączący śródmieście ze Starą Pragą

Nowa konstrukcja skierowana będzie wyłącznie do pieszych i rowerzystów - to pierwszy tego typu most w stolicy. Ma powstać w ciągu dwóch najbliższych lat i liczyć 452 metry długości - o 127 metrów więcej od londyńskiego Millennium Bridge. Za budowę odpowiedzialna jest firma Budimex. Jak podaje Zarząd Dróg Miejskich, inwestycja ma kosztować ponad 120 mln zł.

- To będzie najdłuższa tego typu przeprawa w Polsce. Most pieszo-rowerowy połączy brzegi Wisły na wysokości ulic Karowej i Stefana Okrzei. Przybliży Pragę do centrum, rewitalizowane obszary z bulwarami do Traktu Królewskiego. Prace rozpoczną się natychmiast, by warszawiacy mogli z niego korzystać już w 2024 r. Będzie to jedna z wizytówek stolicy - powiedział prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

Więcej informacji z kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydent Warszawy: Most to pierwszy etap zmian, które czekają Pragę

Nowa konstrukcja ma pozwolić pieszym przeprawić się na drugą stronę w sześć minut, rowerzystom natomiast w zaledwie dwie. Na trasie zaplanowano także miejsca do odpoczynku. Most będzie oświetlony, objęty monitoringiem oraz przystosowany do osób z niepełnosprawnościami o ograniczonej mobilności.

- Chcę, by Warszawa po stronie praskiej i śródmiejskiej połączyły się w jeden obszar funkcjonalny. Most stanowić będzie pierwszy etap zmian, które czekają Pragę w następnych latach - powiedział Trzaskowski.

Kładka ma połączyć brzegi Wisły na wysokości ulicy Karowej i ulicy Stefana Okrzei. W najszerszym punkcie będzie mierzyć 16,3 m, natomiast w najwęższym 6,9 m.

Więcej o: