Warszawa. Będzie nowy sposób naliczania opłat za odbiór śmieci - za metraż. Ile zapłacimy? [KWOTY]

Od 1 stycznia zmieni się sposób naliczania opłaty za odbiór śmieci w Warszawie. Będzie on rozliczany na podstawie metrażu zajmowanego lokalu. Obecny system nalicza opłaty na podstawie zużytej wody. - Metoda nie jest najbardziej sprawiedliwa, ale najbezpieczniejsza z punktu widzenia prawnego i gwarantująca samofinansowanie się całego systemu - tłumaczył jeden z radnych KO, którzy głosowali za przyjęciem uchwały.
Zobacz wideo Koszty utrzymania mieszkania idą w górę? Narkun: Odbijają się mocno na budżecie domowym

Co się zmieni? Lokatorzy mieszkań do 30 metrów kwadratowych będą płacić najmniej, czyli 65 złotych. W przypadku metrażu do 40 metrów kwadratowych opłata wyniesie 76 złotych. Mieszkanie większe o kolejne 20 metrów będzie miało stawkę o 10 złotych większą. Natomiast jeśli chodzi o lokale powyżej 80 metrów kwadratowych, to odbiór śmieci będzie kosztował 102 złote. Właściciele domków jednorodzinnych, bez względu na ich metraż, zapłacą 105 złotych. Wcześniej obowiązujące zasady zakwestionowała prokuratura.

Wywóz śmieci - będzie zmiana opłat po decyzji Rady Warszawy. "Nie jest najbardziej sprawiedliwa"

Projekt uchwały w sprawie nowego sposobu naliczania opłaty za odbiór śmieci przyjęto podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy. Stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości głosowali przeciwko tej propozycji. Dariusz Figura z PiS powiedział, że proponowany przez miasto poziom opłat nie będzie akceptowalny dla mieszkańców Warszawy. Jak dodał radny, stawki za śmieci w Warszawie po wprowadzeniu tych zmian nadal będą najwyższe w Polsce. Prawo i Sprawiedliwość złożyło poprawkę zakładającą obniżenie przedstawionych przez miasto stawek. Została ona jednak odrzucona.

Sprawę komentowali również radni KO, m.in. Mariusz Frankowski. Jak cytuje TVN Warszawa, deklarował on, że "wprowadzane zmiany są wynikiem zmian ustawowych". - Wspomniana metoda nie jest najbardziej sprawiedliwa, ale najbezpieczniejsza z punktu widzenia prawnego i gwarantująca samofinansowanie się całego systemu - podkreślił.

O to, co z losem osób, które mieszkają w większych mieszkaniach, a zarabiają mniej, pytał prezes SM "Służew nad Dolinką". Apelował o wstrzymanie się od głosowania nad uchwałą - bezskutecznie.

Obecnie stawka za odbiór śmieci jest nieograniczona i uzależniona od zużycia wody - wynika to z decyzji Rady Warszawy z października zeszłego roku. Mieszkańcy nieruchomości jednorodzinnych i wielolokalowych domów obecnie płacą za śmieci, licząc 12,73 zł za metr sześcienny. Jeśli w nieruchomości nie ma wodomierza albo nie jest ona podłączona do sieci wodociągowej, opłata naliczana jest według wzoru: liczba mieszkańców razy 4 m sześcienne wody razy 12,73 zł. To w przypadku domu zamieszkałego przez pięcioosobową rodzinę da około 250 zł miesięcznie. 

Uchwała zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku, jeśli nie zakwestionuje jej wojewoda.

Więcej o: