Szkoła na Bemowie zapraszała na beatyfikację kard. Wyszyńskiego? Dyrektorka po "rozmowie wyjaśniającej"

Ratusz przeprowadził rozmowę wyjaśniającą z dyrektorką jednej z bemowskich szkół, która na swojej stronie internetowej publikowała informację m.in. o beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. O sprawie poinformowała prezydenta Rafała Trzaskowskiego miejska radna Lewicy. Dyrekcja odpiera zarzuty radnej i zaznacza, że w szkole respektowane są prawa wszystkich dzieci.

Radna Warszawy Agata Diduszko-Zyglewska zwróciła się w październiku z wnioskiem do prezydenta Rafała Trzaskowskiego o interwencję w Szkole Podstawowej nr 150 im. Walerego Wróblewskiego w Warszawie.

Sprawa dotyczyła komunikatów umieszczanych na stronie internetowej szkoły.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Tuż po rozpoczęciu roku szkolnego na stronie szkoły jedną z głównych "informacji" było według relacji rodziców zaproszenie na uroczystość beatyfikacyjną kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także informacja o zbiórce pieniędzy prowadzonej przez archidiecezję zachęcająca do finansowego wspierania kościoła katolickiego (!)" - czytamy w interpelacji Agaty Diduszko-Zyglewskiej.

Materiały z interpelacji radnej WarszawyMateriały z interpelacji radnej Warszawy UM Warszawa

Jak podkreśliła radna, "szkoła nie jest miejscem kultu, a strona szkoły nie może być słupem ogłoszeniowym pobliskiej parafii".

Kaznowska: Przeprowadzono rozmowę wyjaśniającą

W odpowiedzi na interpelację wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że z dyrektorką placówki przeprowadzono "rozmowę wyjaśniającą".

Rozmowa dotyczyła m.in. tego, by strona internetowa placówki była "wizytówką szkoły, która jest szkołą apolityczną, wolną od ukierunkowań na konkretne wyznania, tendencje, praktyki, od nękania uczniów sprawami nieistotnymi dla ogółu".

"Współpraca dyrekcji z radą rodziców jest bardzo dobra, wielokrotnie organ prowadzący otrzymywał od rady rodziców listy pochwalne pod adresem dyrekcji szkoły" - zaznaczyła jednocześnie wiceprezydentka.

Zobacz wideo Prof. Nałęcz o obchodach 11 XI: Na jeden dzień Kaczyński przenosi stolicę do Krakowa

Dyrekcja odpiera zarzuty radnej Warszawy

Swoje stanowisko przedstawiła też dyrektorka szkoły Danuta Zawadzka.

"W ramach współpracy Szkoły z Parafią w czasie pandemii, z uwagi na ograniczony kontakt z dziećmi uczęszczającymi na lekcje religii (71 proc. w roku szkolnym 2020/21), wyraziliśmy zgodę na to, aby na stronie internetowej Szkoły zamieścić krótką informację o mszy rozpoczynającej rok szkolny" - przekazała.

Podkreśliła też, że "informacje o zaproszeniu na uroczystość beatyfikacyjną są nieprawdziwe".

"Kardynał Stefan Wyszyński to między innymi patron roku 2021, postać historyczna, bohater wojenny, patriota, w książce do historii z klasy ósmej opozycjonista walczący z komunizmem, w podręczniku do wiedzy o społeczeństwie postać prezentowana w rozdziale o wartościach obywatelskich (...). Uczniowie mogli wziąć udział w konkursie szkolnym "Stefan Wyszyński w oczach dzieci". Informacja o konkursie oraz dniu beatyfikacji zamieszczona była na stronie internetowej szkoły razem ze zdjęciem Kardynała Wyszyńskiego" - czytamy.

Dyrektorka zaprzeczyła też, by szkoła zbierała pieniądze na kościół.

"Od drugiego śródrocza 2020/21 nasza szkoła współpracuje i wspomaga finansowo Domowe Hospicjum Opieki Paliatywnej dla osób z chorobami nowotworowymi od 25 lat funkcjonujące przy Parafii św. Zygmunta na Bielanach prowadzone przez księdza Władysława Dudę. Pieniądze, jakie zbieramy, przekazywane są na opiekę nad chorymi i ich rodzinam" - wyjaśniła dyrektorka. Zaznaczyła, że współpracę z hospicjum nawiązały wszystkie bemowskie szkoły.

"W naszej szkole respektujemy prawa dzieci zgodnie z programem wychowawczym i profilaktyki naszej placówki. Uczniowie oraz rodzice nigdy nie zgłaszali przejawów dyskryminacji z powodów religijnych ani żadnych innych" - wskazała.

Więcej o: